Elemzők szerint már szeptembertől érzékelhetően megugrik a fogyasztói árindex az életbe lépő megszorító intézkedések – adóemelés, energiaár-növekedés – hatására, ám meglehet, a piaci verseny és a megkötött szerződések miatt a vártnál kisebb mértékű lesz az infláció megugrása. A lapunk által megkérdezett, több ágazatban tevékenykedő vállalkozások ugyanis úgy látják: idén nem nagyon tudják érvényesíteni áraikban a költségek emelkedését. Leginkább azért nem, mert egy évre szóló szerződéseik vannak – emiatt sem a kereskedelemben, sem a kiadóknál nem számolhatnak áremelkedéssel. Legalábbis az idén, mert 2007-től új szerződéseket lehet kötni, az új feltételeknek megfelelően. Az élelmiszeriparban még azon dolgoznak, hogy a korábban, tehát a megszorító csomag bejelentése előtt keletkezett költségnövekedésüket az árak emelésével valahogy ellensúlyozzák. A Gyurcsány-csomag hatásával majd csak ezt követően foglalkoznak. Így tesznek például a pékek, akik az ősz közepén újabb, 8–10 százalékos áremelést szeretnének elérni azután, hogy augusztus elején már végrehajtottak egyet. Az éttermi számlákért bizonyosan többet kell majd fizetni. Az építőiparban fél-egy évre széthúzva jelennek meg az új árak, a műanyag- és acéliparban viszont – ágazati vélemények szerint – nincs mód a mostaninál drágábban adni a termékeket.
