Minden jel arra utal, hogy július óta a kormány az eddigieknél is szigorúbban próbál őrködni az államháztartás kiadásain. A Pénzügyminisztérium tegnap közölte az előzetes adatokat: „természetesen” a mérleg kedvezőbb lett, mint amit a szaktárca jósolt, ám a lényeg nem is ebben rejlik, hanem abban, hogy mindhárom alrendszer esetében (a helyi önkormányzatokat nem számolják el év közben, csak év végén) egyértelműen a vártnál alacsonyabb kiadások miatt lett jobb az egyenleg. A központi költségvetés esetében például még arra is elegendő volt a mérsékeltebb kiadás, hogy ellensúlyozza a várttól elmaradó bevételek hatását. Utóbbi azért meglepő, mert ebben a hónapban fizették a negyedéves bevallók az áfát, és az eredmény rendszerint meghaladja az előre jelzettet. A tb-alapok, illetve az elkülönített állami pénzalapok esetében a bevételek a prognózis szerint teljesültek, a kiadások viszont javították a mérleget.
Az államháztartásban a Pénzügyminisztérium által remélt 7,8 milliárd forint többlettel szemben összesen 33 milliárdot értek el, ám a héthavi hiány még így is az éves megemelt előirányzat 70,9 százalékát éri el. Figyelmeztető jel, hogy a központi büdzsében a kiadások már meghaladják az éves terv 59 százalékát, de az év végi adóbevételek ezen még javítanak. A tárca a hónap közepén közli a részletes számokat, ekkor kiderülhet az is, hogy egyes kiadások nem csúsztak-e át augusztusra.
