BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs szinkronban a piac és az MNB

2006. július 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nincs összhang mostanában a piac és a jegybank monetáris tanácsának tagjai között: az utóbbi két kamatmeghatározó ülésen sikerült meglepetést okozni a befektetőknek. Előbb a vártnál kisebb, utóbb nagyobb lett a kamatemelés mértéke. Az 50 bázisponttal tovább nőtt a magyar kamat előnye a régió többi országához képest, ám már a héten fogyhat is a különbség. Járai Zsigmond jegybankelnök már a 2008-as inflációs célt is veszélyben látja, amit nem kis részben a költségvetési megszorítások inflációnövelő hatásának tulajdonít.
Egyes vélemények szerint nem hoz feltétlenül növekedést a hitelek árában a kamatemelési trend, mivel az ügyfelekért folytatott verseny inkább a marzs csökkentésére készteti a hitelintézeteket. A reálszféra azonban aggódik, hogy az adóemelések mellett most már magasabb hitelkamatokkal is számolniuk kell. Ez azonban csak arra a szűkebb körre igaz, amelyik forinthitelt vesz fel, a többség ugyanis már devizában adósodik el. Így aztán az a helyzet áll elő, hogy a monetáris szigor leginkább az állami költségvetésnek fájhat.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet