BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jönnek a szufficites hónapok

2006. július 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hosszú idő után több bevétele lehet egy hónapban az államháztartásnak, mint kiadása, sőt Katona Tamás államtitkár szerint a második félévben további hónapokról lehet majd ugyanazt elmondani, mint júliusról. A tárca szerint az első félévben felhalmozott 1284 milliárd forintos deficitet a második félévben mindössze 482,1 milliárdos hiány követi: ebből valamivel több mint 298 milliárd jut a harmadik negyedévre és további 184 milliárd az utolsó három hónapra. Így a többletek inkább az utóbbi időszakban keletkezhetnek – azaz a kiigazító csomag is ekkor kezdi kifejteni hatását.
A tárca megpróbálta elmagyarázni azt is, pontosan milyen tételek miatt lesz idén nagyobb a hiány az eredeti előirányzatnál. Az egyszeri, illetve a folyó tételekből összesen 930 milliárd forint azonosítható be a PM papírjaiból, a tárca ugyanakkor mintegy 1000 milliárd forint elszámolását ígéri ugyanebben az anyagban, ami szintén a minisztérium szerint a GDP 4,9 százalékát teszi ki. Csakhogy ez kereken 1140 milliárd forintnak felel meg. Két tételnél egyáltalán nem szerepel összeg: az egyik a kamatkiadások várható növekedése, a másik pedig egy meg nem nevezett jogcím, amiről a kormány üzleti érdekeire hivatkozva nem kívántak többet nyilvánosságra hozni – a gyanú szerint ez az autópálya-finanszírozással lehet összefüggésben, illetve elképzelhető, hogy a ferihegyi terminál korábbi üzemeltetője által indított perre különítették el a pénzt. A lehetőségek között szerepel az elmaradt orvosi ügyeleti díjak kifizetése is. A hiányzó 210 milliárd tehát itt keresendő.
Mindezzel szemben áll az a 350 milliárd forint, amely már idén javítja az egyenleget, így év végére a PM szerint elérhető az év közben megemelt 1767 milliárdos pénzforgalmi deficitcél, ami a GDP 7,6 százalékát teszi ki (az önkormányzatok nélkül), illetve a nyugdíjkorrekcióval számolt 8 százalékos eredményszemléletű hiány. A kétféle elszámolás közti különbséget egyrészt a települések összmérlege adja ki, illetve csak az utóbbiban számolják el egyebek közt az autópálya-építésekből a január 31-ig 50 százalékos készültségi fok feletti szakaszokat, az iraki adósság elengedését, valamint a Gripen gépek beszerzését.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet