A májusi volumenindexek alapján úgy tűnik, az ipari termelés kiheverte az áprilisi sokkot, amikor is a kibocsátás – 2005 áprilisához mérten – mindössze 2,1 százalékkal nőtt: az előző év azonos időszakához viszonyítva májusban már 10, míg munkanaphatástól megtisztítva 7,4 százalékkal nőtt a termelés. A volumen az év első öt hónapjában 10,3 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában – derül ki a KSH adataiból.
Egy hónap leforgása alatt a szezonálisan és munkanapokkal is kiigazított ipari termelési index 1,2 százalékkal emelkedett. A májusi adat – eltekintve a trendből lefelé erősen kilógó áprilistól – illeszkedik a kibocsátás bővülésének lassuló folyamatába. A várakozások szerint ez a folyamat erősödik mind az idei év hátralévő részében, mind pedig jövőre. Az elemzői várakozások ugyanis 2006-ra 8,5 százalékos ipari termelési volumenindexet mutatnak, jövőre pedig 6,5 százalékosat – a Reuters egy hónappal korábbi, 2007-re vonatkozó konszenzusa még 7,2 százalékos volumenindexet mutatott. Az ipari kibocsátás növekedésének várható lassulása feltehetően összefügg a GDP-nek a hiánylefaragás nyomán valószínűsíthető lassabb növekedésével.
Idén az első öt hónapban az ipari export 14,9, májusban 16,3 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakinál. A májusi exportteljesítmény mintegy kétharmadát a feldolgozóipar két alága adta. Az év ötödik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel csaknem meghatározó részét képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene az ipari átlagnál nagyobb mértékben bővült. A feldolgozóipari kivitelből több mint egynegyeddel részesülő járműgyártás kiugróan, 35,5 százalékkal növelte külpiaci eladásait.
