A pénzügyminiszter július 15-i hatállyal felmenti az APEH két elnökhelyettesét, Vámosi-Nagy Szabolcsot (jog) és Futó Ivánt (informatika) – tudatta tegnap közleményben a Pénzügyminisztérium. Veres János döntött arról is, hogy a megüresedett jogi elnökhelyettesi posztot a jövőben Varga Lászlóné, az APEH Győr-Moson-Sopron megyei igazgatója tölti be.
A más feladatot kapó Vámosi-Nagy Szabolcs, az adószakma doyenje, a 80’-as évek végén életbe lépett új adórendszer (a progresszív szja-tábla) egyik megalkotója és kommunikátora 1987 óta szolgál az APEH kötelékében. Reputációját a szakmában nem kérdőjelezik meg, ezért is furcsa a váltás a posztján. Az új munkahelye, az oktatási igazgatóság nem számít a szakma csúcsának: az APEH teljes költségvetése 54 milliárd forint, ebből 88 millió jut az igazgatóságra, ahol az idén engedélyezett létszámkeret 15 fő, miközben az adóhatóságnak több mint 12 ezer dolgozója van.
Megfigyelők értékelése szerint Vámosi-Nagy áthelyezése mögött az állhat, hogy kritikus szakmai véleménye gyakran ütközött a Pénzügyminisztérium álláspontjával, ráadásul a volt elnökhelyettes alkalmanként nyilvános fórumokon is hangot adott különvéleményének. Elképzelhető, hogy a jövőre tervezett adóvizsgálatok nagy száma miatt bővülő adórevizori csapat felkészítésében kap majd komoly szerepet az igazgatóság – az általános vélekedés szerint azonban felesleges erre Vámosi-Nagy tudását pazarolni.
Az informatikai elnökhelyettesi posztot nem töltik be, azt igazgatói beosztásban Polgár Péter, a dél-budapesti igazgatóság vezetője látja el. Futó Ivánt is felkészült szakembernek tartják, viszont igaz, hogy az elektronikus ügyintézés széles körű alkalmazása nem sikerült zökkenőmentesen, több rendszerleállás is nehezítette az adózók dolgát, és a havi adatszolgáltatás teljes körű bevezetése is hónapokat késik. Futó védelmére azt hozták fel szakértők, hogy az adóhivatalnak se pénze, de főleg elég ideje nem volt az átállások lebonyolítására.
