BUX 139067.65 1,05 %
OTP 44620 1,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A pékeknek már nincs tartalékuk

2006. július 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pékek érdekképviselete a napokban bejelentette, hogy néhány napon belül 15-20 százalékkal emelik a pékek a kenyér árát, s nem kizárt, hogy a jövőben újabb hasonló lépésekre is számíthatunk. Werli József, a Magyar Pékszövetség titkára szerint a sütőipari vállalkozások azért kényszerülnek az áremelésre, mert már két éve nem sikerül érvényesíteniük azokat a többletköltségeiket, amelyek az energia, illetve a logisztikai szolgáltatások drágulásából, valamint a minimálbér növekedéséből keletkeztek. Az élelmiszer-ipari szakágazatok közül a sütőipar az, ahol a legtöbb foglalkoztatott minimálbéren vagy e szint körüli összegen van bejelentve. Az elmondottak miatt az ágazatban összességében már jó ideje nem képződik jövedelem: a vállalkozások fele veszteséges. Tavaly a kenyér ára nemhogy nőtt, még csökkent is 5-6 százalékkal: a pékek jelenleg 118–125 forintos kilogrammonkénti áron adják a kenyeret a kiskereskedőknek, kereskedelmi láncoknak, miközben az egy kilogrammos fehér kenyér előállítási költsége 140 forint körüli. A fogyasztók ezt a kenyeret – régiótól és üzlettől függően – általában 160–170 forintért vásárolhatják meg.
Werli József szerint a tervezett áremelésben még nem vették számításba a most elfogadott adóváltozások, illetve más intézkedések várható hatásait. A pékek mindenesetre – a húsiparosokkal és a tejfeldolgozókkal egyetemben – már korábban, május elején is fontolgatták az áremelést (persze nem mindegyikük, illetve cégenként más és más mértékben). Ilonka Boldizsár, a Magyar Pékszövetség elnöke már a kormány erre vonatkozó döntése előtt felhívta a figyelmet arra, hogy a fogyasztókat is érinti az élelmiszerekre vonatkozó 15 százalékos áfa 5 százalékpontos emelése. Hangsúlyozta azonban, hogy a sütőiparban gazdálkodókat alapvetően nem ez, hanem az üzemanyag és a liszt ára befolyásolja: az üzemanyag ára folyamatosan nő, s a liszt drágulását is lehet már érezni a pékségekben (NAPI Gazdaság, 2006. május 4., 3. oldal).
A pékek áremelési kísérletei az elmúlt évek tapasztalatai szerint főként a multinacionális kereskedőláncok ellenállása miatt buknak meg vagy sikerülnek időnként csak az óhajtott mérték töredékére. Most abban bíznak, hogy a kereskedők a korábbiaknál inkább elfogadják az áremelést, amelyek helytől és cégektől függően nyilvánvalóan eltérőek lesznek. Mivel azonban a tárgyalások még folyamatban vannak a kiskereskedőkkel, illetve az áruházláncokkal, egyelőre nem tudni, mennyibe kerül majd a kenyér a polcokon.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet