BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökken az utazás támogatása

2006. július 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Lapzártánk idején még folyt az MSZP országos elnökségének ülése, ahol Kóka János gazdasági miniszter ismertette a kormány elképzeléseit a tömegközlekedés struktúrájának és kedvezményrendszerének átalakításáról. Úgy tudjuk, a miniszter az utóbbi kapcsán azt a javaslatot ismertette, amely továbbra is százalékban határozza meg a kedvezményeket. Korábban a tervek között szerepelt a támogatások fixesítése is a mostani szinten; ebben az esetben az inflációkövető emelések elmaradása teremtette volna meg a megtakarítást. A támogatás bizonyos esetekben nagyobb is lehet a mostaninál, például diákoknak a lakóhely és az iskola közötti útvonalon, viszont más viszonylatokban vagy tanéven kívüli időszakban csökkenne a kedvezmény mértéke. A változások jövő január elsejével lépnének életbe. A hivatalos bejelentés a mai kormányülés után várható, de annak tartalma nagyban függ attól, hogy a szocialistákkal végül mire jutott Kóka. A kormányprogram előzményének tekinthető Új egyensúly programban az szerepel, hogy a kormány megkezdi a közlekedési kedvezmény és tarifarendszer átalakítását, amelynek során megőrzik a nyugdíjasok támogatását – vagyis a többi támogatott csoportról nem esik szó. Fogyasztói árkiegészítésre (vagyis a támogatások fedezésére) az idén az előirányzat szerint 126,4 milliárd forintot fordítanak a költségvetésből a tavalyi 117,6 milliárd után. A közlekedési struktúrában a fő irányt a vasúti és a Volán-járatok közötti párhuzamosság kezelése jelenti. Értesülésünk szerint a MÁV szállítaná a jövőben a fő vonalakon az utasokat (Magyarország sugaras közlekedési szerkezete alapján ez logikusan azt jelenthetné, hogy Budapest és a főbb vidéki közlekedési központok között), míg a Volán elsősorban a főbb vasúti csomópontokra szállítaná az utasokat.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet