Még a kiigazító csomag végszavazása előtt, július 8-án országos demonstrációt tart a hat szakszervezeti konföderáció. Szeretnék, ha a honatyák nem támogatnák a munkavállalókat érintő javaslatokat, és felhívnák a figyelmet az időben kezdődő érdemi egyeztetés fontosságára is. Véleményük szerint utóbbi nem történt meg, hiszen még a konszenzusos áfamegállapodást és a munkavállalói járulék mértékének fenntartását sem fogadta el a kormány. Az érdek-képviseleti szervezetek úgy vélik, a megszorítás kapcsán jelentkező terhek jó része – becslések szerint a fele – a bérből élőket sújtja, ráadásul a munkaadók elbocsátások formájában könnyen átháríthatják rájuk a pluszköltségeket. A szakszervezetek egyetértenek a reformok szükségességével, de a kormány helyében nagyobb átgondoltsággal, a nyilvánosság bevonásával vágnának neki a modernizációnak. A reformok lehetséges végeredményét nem látni, ahogy azt sem, szükség lehet-e további megszorító intézkedésekre – közölte Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke. Elfogadhatatlan, hogy a közszférában megkezdődő leépítéseket a feladatok áttekintése nélkül, az elbocsátások feltételeinek fellazításával hajtanák végre – tette hozzá Kuti László, az Értelmiségi Tömörülés alelnöke.
Az érdekvédelmi szervek álláspontja szerint a bruttó hazai termék (GDP) közel harmadát kitevő feketegazdaság ellen csak néhány bizonytalan lépést tesz a kormány, holott a kifehérítés jóval több bevételt eredményezne a kiigazító csomagnál. Sárga lapot adunk a kormánynak; amennyiben a csomag átmegy a végszavazáson, folytatjuk a tiltakozást – közölte Gaskó István, a Liga szakszervezetek elnöke.
