BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Negyedére csökken a banki különadó kulcsa

2006. június 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A hitelintézeti különadóról és a házipénztár-adóról szóló, parlament előtt fekvő törvénytervezetek aktuális állapota szerint a három héttel ezelőttihez képest felére csökkentek a bevételi előirányzatok – derült ki a parlamenti költségvetési bizottság tegnapi ülésén. Az új szövegváltozatok szerint bankadóból 25 milliárd, míg a házipénztár-adóból legfeljebb 5 milliárd forintra számít a kormány, miközben az Új Egyensúly programjának három héttel ezelőtti meghirdetésekor ezekre még 50, illetve 10 milliárd forintos célokat tűztek ki.
Az állami kamattámogatások után fizetendő hitelintézeti különadó járadékkulcsa 20-ról 5 százalékra csökken. Szélesedik ugyanakkor az adóalap, mely nem csak a kamattámogatásra, de a kamatkiegyenlítéssel közvetlenül vagy közvetetten érintett teljes hitelállomány után elért kamat- és kamatjellegű bevételre vonatkozna. A PM szerint ez már egy a Bankszövetséggel egyeztetett kompromisszumos javaslat, ugyanakkor továbbra is vannak feloldatlan érdekellentétek a felek között. A módosítás hátterében az áll, hogy a kormány által az új adónem megteremtésének igazolásaként felhozott és a kamattámogatás következtében megnőtt kereslet kielégítése révén keletkezett gazdasági előny megoszlik. Nemcsak azon hitelintézeteknél áll fenn, amelyek közvetlenül számolnak el kamattámogatással, hanem azoknál is, amelyek e támogatáshoz közvetett módon jutnak hozzá. Valószínűleg megszavazza majd a parlamenti többség azt a javaslatot is, amely a társas vállalkozásokhoz hasonlóan az egyéni vállalkozók esetében is kivenné a különadó alapjából az államtól kapott támogatások összegét.
Várhatóan kiveszik a házipénztár-adó alól a hitelintézeteket, mivel náluk nem jellemző a házi pénztár használata. Szintén a házipénztár-adónál bővülhet a mentesség köre, a nettó árbevétel helyett az éves összes bevétel alapján számolva 0,8 százalékig. Könnyítés az is az agrárvállalkozók számára, hogy a feltöltési kötelezettségnél az előlegfizetésre az adóév utolsó két negyedévében kerülhet sor, figyelemmel az ágazat szezonális jellegére. Emellett egy új rendelkezés alapján a 2006. augusztus 31-ére készítendő közbenső mérleget nem kell könyvvizsgálóval auditáltatni. (További információk a 4. oldalon)

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet