Az állami vezetői tisztséggel járó juttatások közül egyedül a gépkocsihasználat korlátozásában érhető tetten a kormány takarékossági intézkedése – derül ki a napokban megjelent kormányrendeletből. A július elsejével hatályon kívül helyezendő korábbi rendelet szerint a miniszterek egy nagy kategóriájú és egy, legfeljebb felső középkategóriájú személygépkocsira voltak jogosultak, az államtitkárok és más, állami vezetői juttatásra jogosultak pedig egy, legfeljebb felső középkategóriájú személygépjárműt használhattak – mindkét esetben sofőr is járt az autóval. Júliustól annyiban változik a helyzet, hogy a minisztereknek is be kell érniük egy felső középkategóriás gépjárművel.
Másik változás, hogy ezentúl nem dollárban, hanem euróban határozzák meg a külföldi útra járó napidíjat: eddig országtól függően 50–130 dollár járt, hétfőtől viszont 40–100 eurót lehet felvenni. Ez 1,25-1,3-as euró/dollár árfolyamnak, vagyis a jelenlegi piaci árazásnak felel meg, vagyis megtakarítás itt már nem látszik. Annyit azért fognak a kasszán, hogy ha teljes ellátásban részesül a külföldi útján a kiküldött, akkor a jövőben nem kapja meg a napidíjának 40 százalékát.
Minden más juttatás viszont megmarad, lényegében változatlan formában. A miniszterek, államtitkárok jogosultak minimum két lakószobás, legalább komfortos hivatali lakásra, ha Budapesten vagy a közvetlen vonzáskörzetében nem rendelkeznek megfelelő lakással. Részesülnek továbbá az utazással, egészségügyi ellátással kapcsolatos juttatásokban, és használhatják – térítési díj ellenében – a kormányüdülőt is.
Kikerült a rendeletből a személyes biztosításra, illetve a repülőtéri kormányváró használatára vonatkozó rész, bekerült viszont a rádiótelefon- és az internethasználat.
A juttatások tehát nem csorbultak, viszont a korábbi politikai államtitkári poszt megszűnésével a korábbi államtitkári szinten 62 százalékos leépítést terveznek, így a juttatásra jogosult személyek számának csökkenésével a kiadások is mérséklődnek.
