BUX 137704.05 -1,28 %
OTP 44220 -1,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Állami támogatással készülhet az ÁAK a tőzsdére

2006. június 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Leghamarabb ősszel kerülhet tőzsdére az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Zrt. kisebbségi részvénypakettje – értesült a NAPI Gazdaság. Kóka János gazdasági miniszter május elején jelentette be, hogy miközben az autópályák nemzeti tulajdonban maradnak, az utak üzemeltetésébe magántőkét kíván bevonni a kormány úgy, hogy az autópálya-kezelő szervezetet tőkeemeléses privatizáció során bevezetik a Budapesti Értéktőzsdére. A privatizációs törvény módosításának elfogadásával az egyik legfőbb akadály is elhárult a tranzakció elől. Az eredeti tervek alapján legkésőbb év végéig kerülhet pont az ügyre. A fontos részletkérdések között ugyanakkor még számos eldöntetlen pont van, köztük az, hogy a 20–40 százalékos intervallumban mekkora lesz a piacra dobott kisebbségi pakett végső nagysága.
Amennyiben megfelel majd a részletes szabályozás feltételeinek, úgy az ÁAK Zrt. is részesülhet a tőzsdére lépésre készülő cégek támogatására létrehozott 100 millió forintos alapból – tájékoztatták lapunkat a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium sajtóosztályán.
Ütemterv szerint halad az új autópálya-finanszírozási rendszer feladatainak megvalósítása – mondta lapunknak Ábrahám Gergely, a GKM szóvivője. Hamarosan megkötik ugyanis a szolgáltatási szerződést az állam és az ÁAK között, amely a későbbi ügyletek alapja lehet. A részleges ÁAK-privatizáció mellett a hosszú távú finanszírozást szolgáló, egymilliárd eurót meghaladó kötvénykibocsátás, valamint az ÁAK 30 milliárd forintos tőkeemelése is napirenden van. A kötvénykibocsátás pontos időpontjáról ugyanakkor Ábrahám nem nyilatkozott, mint mondta, nem akarják befolyásolni a piacot.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet