Mentesülnének az évi nettó 20 millió forint árbevételt meg nem haladó forgalmat vállalkozások a házipénztár-adó alól a gazdasági és informatikai bizottság által benyújtott módosító javaslat alapján. A Puch László elnök nevével fémjelzett javaslat szerint az adó fizetésére akkor lenne kötelezett az adóalany, ha az adóévben az átlagos napi készpénz záróegyenlege meghaladja az elismert pénzkészletet. Az elismert pénzkészlet lépne be új fogalomként, ami az adóalany adóévi nettó árbevételének 0,5 százalékát fedné, de legalább 100 ezer forintot – ebből következik a 20 millió határ, ami felett kellene fizetni az adót.
A kormány eredeti javaslata szerint az adó alapja az átlagos napi készpénz záróegyenlegnek az átlagos napi készpénzforgalom kétszeresével csökkentett pozitív összege. A módosító az átlagos napi készpénzforgalom helyett az elismert pénzkészletet javasolja figyelembe venni, így a 20 százalékos adó alapja az átlagos napi készpénz-záróegyenleg elismert pénzkészlettel csökkentett pozitív összege lenne. Előbbi megoldás a nagy összegű napi készpénzforgalmat lebonyolítóknak kedvezett inkább, hiszen ez adóalap-csökkentő tétel ebben az esetben. Utóbbi a méret szerint részesít előnyben vállalkozásokat.
Ha elfogadják a bizottsági javaslatot, akkor azon vállalkozásoknak, amelyek nem 2007. január elsejével, hanem hamarabb indítják adóévüket (adóévük eltér a naptári évtől), nem kellene fizetniük az adóév leteltéig, mivel az indítvány szerint az adókötelezettségüket az adóév első napján hatályos szabályok szerint teljesítenék. A törvényjavaslat szerint a házipénztár-adó jövő január elsejével lépne hatályba. További fontos módosítás lenne, hogy elég lenne az adóév vége után 150 napig rendezni az adót, nem a kormány által előterjesztett 45. napig – ez átlagos esetben azt jelenti, hogy február közepe helyett május végéig kapnának haladékot az érintett vállalkozások. A módosítással a szerencsejáték szervezéssel foglalkozók a tevékenységhez szükséges készpénzzel is csökkenthetnék a napi záróegyenleget.
