Csak a strukturális reformok, illetve azok bejelentésének ütemezéséről számolt be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hét végi kormányülést követően, a lényegről, azok tartalmáról változatlanul csekély információ áll rendelkezésre. Ezen a héten ad tájékoztatást a kormány az oktatási reform folytatásáról és a gázárak szociális kompenzációs rendszeréről.
Utóbbi kapcsán egy interjúban kijelentette a kormányfő, hogy idén már (vélhetően az augusztusi átlag 30 százalékos gázáremelésen túl) nem lesz több áremelés. Ez a nyilatkozat azonban nem zárja ki, hogy jövő év elején, éppen a gáz esetében, újabb növekedés következzen.
Lapértesülések elég széles, 20–50 százalék közötti tartományban helyezték el az áremelés várható mértékét; a NAPI Gazdaság információi szerint azonban a kormány inkább a több kisebb lépés politikáját követheti, vagyis az év elején mérsékeltebb áremelésre lehet számítani.
Egy hét múlva lesz terítéken a helyközi tömegközlekedés átalakítása és finanszírozása. Itt a tarifák módosításán, a kompenzációs rész felülvizsgálatán túl a Volán és a MÁV párhuzamos vonalakon futó járatainak összehangolása vár megoldásra.
Az egészségügyi reformcsomagból augusztus végére válhat törvényjavaslat, amit az év végén újabbak követnek, ekkor már a nyugdíjrendszert is érintve. Az egészségügyben szinte minden terület átalakítást igényel, a szolgáltatás színvonalától egészen a finanszírozásig, a biztosítási rendszerig. A vizitdíj továbbra sem került le a napirendről, arról is augusztus végére várható döntést. A javaslatokból 2007-ben születhet törvény, a változások pedig 2008-tól indulhatnak. Gyurcsány szerint még idén év végére választ ad a kormány arra a kérdésre, hogy bevezethető-e a több-biztosítós modell – korábban ezt 2008 elejére időzítették, vagyis ha kinyitják a biztosítók előtt a piacot, akkor az vélhetően az eddig tervezettnél hamarabb, már 2008-tól megtörténhet. A nyugdíjrendszerben arra a problémára kell választ találni, hogy egyre kevesebb aktív, tehát járulékot fizető állampolgár befizetése fedezi a növekvő számú inaktívak ellátását. Erre viszont nem elég a szűken vett nyugdíjpolitikai rendszertől várni a megoldást, ahhoz csatlakoznia kell a foglalkoztatáspolitikának a munkahelyteremtés bővítését szolgáló programmal. A nyugdíjrendszerben az inaktív időszak minél későbbre tolása jöhet számításba (például nyugdíjkorhatár emeléssel), illetve az öngondoskodó rendszerek megerősítése. Nem tekinthet el a kormány a járulékalap szélesítésétől sem.
E lépések hozzájárulnak az államháztartás kiegyensúlyozottabb gazdálkodásához. Ezt a célt szolgálja továbbá, hogy korlátoznák a tárcák éves költségvetési kiadásait – a módszer nem unikális, viszont azt jelenti, hogy megszűnnek a felülről nyitott előirányzatok. A minisztériumoknak negyedévente kell majd tájékoztatást adniuk a kiadások alakulásáról, és egy biztonsági tartalékot is képezniük kell a jövőben – jelentette be Veres János pénzügyminiszter, aki sokat sejtetően azt is közölte, hogy a jövő évi büdzsé tervezésekor rugalmasabb bérgazdálkodást kívánnak érvényesíteni. A költségvetési hiányt 2008-ra a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékának közelébe lavíroznák, az infláció egy 2007-es átmeneti növekedés után 2008-ra stabilizálódna.
A következő időszak fejlesztéseit július végéig tárgyalja a kormány, szeptember végéig dönt róla, majd októberben elküldik Brüsszelbe, így a jövő év elején kiírhatók lesznek a pályázatok. Hasonló ütemezés képzelhető el a konvergenciaprogram esetében is, amit szintén el kell küldeni Brüsszelnek – hivatalosan azt szeptember elején várják az unió központjában.
