Az önkormányzati szövetségek általában támogatják a kormányzat reformterveit. Az erről és az átalakítással kapcsolatos elvárásokról szóló nyilatkozatot a hét érdekképviselet közül a Gémesi György vezette Magyar Önkormányzatok Szövetsége kivételével pénteken alá is írták, és átadták Lamperth Mónika szakminiszternek. Az érdekszövetségek helyeslik azt a konstrukciót, amely szerint 2006-ban hat évre választanák a települési önkormányzati képviselőket és három évre a megyei testületek tagjait, majd a következő európai parlamenti választásokon már a regionális önkormányzatokra voksolnának – ez utóbbival a megyei mandátumok meg is szűnnének. Magyar Levente, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségének elnöke a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a régiók szintjére döntően a megyei feladatok „emelkednének”, közöttük a kórházfenntartás és a szakképzés. Kistérségi szinten szabályoznák a közlekedést, az úthálózat fenntartását, a szociális intézményeket – ennek kapcsán komoly szerepet kapnának a kormányzat által tervezett kistérségi szolgáltatási központok. A jelenlegi önkéntes kistérségi társulások feladatorientáltan kötelező társulásokká alakulnának (s újak jönnének létre) a reform szerint. Ezek kötelező feladatait normatív módon, a szabadon választott feladatokat pedig a egyéb támogatási formákkal finanszíroznák.
A kormány javaslata szerint az ezer fő alatti lélekszámú településeken megszűnnének a polgármesteri hivatalok, s ezek feladatait a körjegyzőségek látnák el, amelyeket már nemcsak egymás szomszédságában, hanem egymáshoz közel fekvő települések is alapíthatnak. A hivatalok megszüntetésétől mentesülhetnének azok az ötszáz főnél több lakossal rendelkező községek, amelyeknél ezt a földrajzi fekvés vagy az ellátandó feladatok nagysága indokolja, ám a polgármesteri hivatalok működtetésére ők sem kapnának kiegészítő állami támogatást.
Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára szerint értelmetlen a felmentést lélekszámhoz kötni: egy balatoni településen például a lakosok alacsony létszáma ellenére is sok feladat adódhat az üdülőtulajdonosok miatt. A szakértő úgy véli, az így felszabaduló 2 milliárd forintot vissza kellene osztani az érintett településeknek, hogy azok e-közigazgatási végpontokat alakíthassanak ki. A teleházmozgalom erre jó példa lehet, ám Zongor szerint ezek szolgáltatásait szabványosítani kellene.
