Az infláció átmeneti emelkedése és a forint mélyrepülése ellenére az elemzők túlnyomó többsége nem számít kamatemelésre a monetáris tanács (MT) hétfői ülésén – igaz, már nem annyira egyöntetű az elemzők véleménye. Az egy hónappal ezelőtti konszenzussal szemben felbukkantak emelési várakozások: a Reuters felmérésében hárman is 50–75 bázispontos kamatemelést jósoltak. A Standard & Poor’s tegnap délutáni leminősítése nem változtatott lényegesen a kamatváltoztatási várakozásokon, csak a különböző lehetséges kimenetelek esélyein. A korábbinál most nagyobb esélyt látunk az emelésre – fogalmazott lapunknak Lányi Bence, a Raiffeisen Bank szakértője. Szerinte – bár még mindig inkább tartást vár – ez 50 bázispont lehet, és a piaci árazások is legalább ekkora szigorítást mutatnak. Fenntartja a tartásra vonatkozó várakozását Forián Szabó Gergely, a CA-IB Alapkezelő szakértője is azzal, hogy a kamatszint eddig is alacsony volt, ugyanakkor nem lenne szerencsés a régóta várt kiigazítási bejelentések után kamatot emelni. A Reutersnak nyilatkozva Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője úgy vélekedett ezzel szemben, hogy a leminősítés hatására jelentősen változott a helyzet, így az eddig prognosztizált tartás helyett immár 50 bázispontos kamatemelést vár. A szakértő szerint néhány napon belül érkezhet a Moody’s leminősítése is, ami már igazolhat egy biztonsági okokból történő kamatemelést.
Mindenesetre az év hátralévő részére egyre többen jósoltak kamatemelést. Korábban változatlan, 6 százalékos kamatot vártunk az év végéig, ám most 50 bázispontos emelést várunk az utolsó negyedévben – fogalmazott Jobbágy Sándor, a Budapest Economics elemzője. A Reuters júniusi konszenzusa szerint az év végéig fél százalékpontos szigorítás lesz. A jövő év végére azonban a legtöbb vélemény szerint a jelenlegi szintre térhet vissza a jegybanki alapkamat.
Az elemzők szerint egyébként a kiigazítás arra már nem elegendő, hogy számottevően közelebb vigye a gazdaságot az eurózónába való belépéshez, s az a valószínűbb, hogy Magyarország csak 2013-ban váltja euróra a forintot.
