Hivatalosan még mindig tartja magát a kormányzat a helyi iparűzési adó (hipa) 2008. január 1-jéig történő kivezetéséhez, s a Pénzügyminisztérium sajtóosztálya szerint a következő hetek valamelyikében nyilvánosságra hozzák a helyi adóbevételek pótlására szóló javaslatot, amelyet törvény formájában az év végéig kell elfogadnia az Országgyűlésnek. Lapunk ellenben több forrásból is úgy értesült, hogy a hipa kivezetésének kitolása is bekerült a lehetséges változások közé. Az ez irányú törekvésekre ráadásul az Európai Bizottság előtt lévő olasz regionális adó ügyében bekövetkezett fejlemények is ráerősítenek – ezek szerint Brüsszel mégsem szankcionálná oly rigorózusan a szintén forgalmi típusúnak tartott regionális adót kivető és komoly költségvetési hiánnyal küszködő olasz államot.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) mindenesetre a hipa legkésőbbi, 2009. december 31-i megszüntetését támogatná, mondván, sem a technikai, sem a tartalmi, illetve szakmai feltételek nem adottak a helyi adózás megfelelő átalakításához.
Még ha az adóigazgatás átalakítása, illetve racionalizálása kivitelezhető is 2008 januárjáig, a befektetési kedvezményeket, adó-, illetve egyéb gazdaságélénkítő intézkedéseket alkalmazó önkormányzatokkal szemben egy cseppet sem lenne korrekt, ha épp akkor szüntetné be a kormány a hipát, amikor az adóbevételek szintjén épp beérne a helyi gazdaságpolitika gyümölcse – véli Zongor Gábor, a TÖOSZ főtitkára. A szakértő szerint a helyi adó ilyetén kivezetése sértené az alkotmányos jogbiztonság követelményét is. Avval persze egyetért a TÖOSZ, hogy a gazdasági szereplőket akár nyereségalapon is adóztathatnák az önkormányzatok, ám az erre való átállásra már nincs elég idő 2008-ig. Zongor példaként hozta az osztrák helyi adó megszüntetését: ez 1992 és 1995 között három évet vett igénybe, és a hátrányosan érintett önkormányzatokat kompenzálta az állam.
A TÖOSZ az eredetileg tervezett május helyett június végén önti végső formába a helyi adózással kapcsolatos elvárásait, a javaslat azonban csak irányokat ad majd meg, részletekbe menően nem szól a preferált helyi adórendszerről, illetve a hipa kivezetésének módjáról. Az elképzelések szerint a bevételek zömét a településeken működő vállalkozóktól kell majd beszedni, s ezt az értékalapú ingatlanadózás egészítheti ki, a központi bevételek újraosztását azonban elutasítja a szövetség, mondván, az sérti a helyi autonómiát. Az értékalapú ingatlanadóról Zongor elmondta: bár annak 2008-as bevezetését tartalmazza a kiigazítási csomag, szerinte ez technikailag kivitelezhetetlen. A helyi adóigazgatást érintő kérdés, hogy a most a közigazgatási hivatalokhoz tartozó másodfokú igazgatási ügyeket a központi adóigazgatáshoz, vagyis az APEH-hez utalná a TÖOSZ. A jelenlegi rendszerben ugyanis az esetek többségében új elsőfokú eljárást írnak elő a közigazgatási hivatalok, ahelyett, hogy saját maguk járnának az ügyek végére, s ez jelentősen megterheli a helyi önkormányzatok büdzséjét – érvel Zongor.
