BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csomag: szükséges rossz, sok kérdőjellel

2006. június 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kiigazítási csomag szükséges volt, ugyanakkor jobb lett volna, ha a lefaragás kisebb része jönne a versenyképességet hátrányosan érintő intézkedésekből – fogalmazott lapunknak László Csaba, a KPMG adópartnere, volt pénzügyminiszter. A szakember bízik abban, hogy 2008 elejére a kiadási oldalon sikerül kompenzálni a szolidaritási bevételeket, így az ilyen jellegű közterhek kivezethetők lesznek. A 4 százalékos szolidaritási adó László szerint abban az esetben nem rontja a kormány hitelességét, ha a következő fél évben sikerül bizonyítani a pluszteher ideiglenes voltát – persze azon cégek, amelyek abban a tudatban jöttek Magyarországra, hogy adómentességben részesülnek, így is kedvezőtlenül ítélhetik meg az intézkedést. Ezzel együtt a makrogazdasági koncepció hitelességét erősíti a többi között ez utóbbi lépés is, ha a csomag hosszú távon javítja az egyensúlyt. A társasági adózás szempontjából viszont mindenképpen a nemzetközi versenyképesség romlását okozzák a lépések, hiszen 2007-ben a nyereséget terhelő 16 plusz 4 százalékos adó mellett a 2 százalékos iparűzési adót is fizetniük kell a cégeknek, ami például már Ausztria 25 százalékos nyereségadójával szemben sem mondható igazán versenyképesnek. A KPMG adópartnere szerint a társasági adó helyett inkább az áfa nagyobb arányú emelésével kellett volna az így befolyó összeget betervezni.
László emellett aggályosnak tartja a külföldön tartott jövedelmek legalizálásával kapcsolatos terveket, amelyek szerint 10 százalékos különadó mellett, egyszeri alkalommal hazautalhatnák a magánszemélyek és vállalkozások ezeket az összegeket. A szakértő úgy véli, felmerül az az erkölcsi probléma, hogy aki korábban adót csalt, ma 10 százalékkal letudhatja közteher-viselési kötelezettségét, ám a most nyilvánosságra hozott információk ismeretében az sem zárható ki, hogy így nemzetközi szinten keletkező feketepénzeket is megpróbálnak majd tisztára mosni, vagy ma kifizetett jövedelmek közterheit optimalizálni ezáltal.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet