A kiigazítási csomag szükséges volt, ugyanakkor jobb lett volna, ha a lefaragás kisebb része jönne a versenyképességet hátrányosan érintő intézkedésekből – fogalmazott lapunknak László Csaba, a KPMG adópartnere, volt pénzügyminiszter. A szakember bízik abban, hogy 2008 elejére a kiadási oldalon sikerül kompenzálni a szolidaritási bevételeket, így az ilyen jellegű közterhek kivezethetők lesznek. A 4 százalékos szolidaritási adó László szerint abban az esetben nem rontja a kormány hitelességét, ha a következő fél évben sikerül bizonyítani a pluszteher ideiglenes voltát – persze azon cégek, amelyek abban a tudatban jöttek Magyarországra, hogy adómentességben részesülnek, így is kedvezőtlenül ítélhetik meg az intézkedést. Ezzel együtt a makrogazdasági koncepció hitelességét erősíti a többi között ez utóbbi lépés is, ha a csomag hosszú távon javítja az egyensúlyt. A társasági adózás szempontjából viszont mindenképpen a nemzetközi versenyképesség romlását okozzák a lépések, hiszen 2007-ben a nyereséget terhelő 16 plusz 4 százalékos adó mellett a 2 százalékos iparűzési adót is fizetniük kell a cégeknek, ami például már Ausztria 25 százalékos nyereségadójával szemben sem mondható igazán versenyképesnek. A KPMG adópartnere szerint a társasági adó helyett inkább az áfa nagyobb arányú emelésével kellett volna az így befolyó összeget betervezni.
László emellett aggályosnak tartja a külföldön tartott jövedelmek legalizálásával kapcsolatos terveket, amelyek szerint 10 százalékos különadó mellett, egyszeri alkalommal hazautalhatnák a magánszemélyek és vállalkozások ezeket az összegeket. A szakértő úgy véli, felmerül az az erkölcsi probléma, hogy aki korábban adót csalt, ma 10 százalékkal letudhatja közteher-viselési kötelezettségét, ám a most nyilvánosságra hozott információk ismeretében az sem zárható ki, hogy így nemzetközi szinten keletkező feketepénzeket is megpróbálnak majd tisztára mosni, vagy ma kifizetett jövedelmek közterheit optimalizálni ezáltal.
