BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az első becslésnél is gyorsabban nőtt a GDP

2006. június 11. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az első negyedévben a bruttó hazai termék 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – a naptári hatás kiszűrésével ugyanez a növekedési ütem 4,4 százalékos volt – derül ki a KSH részletes adataiból. A hivatal első ízben készített t+45 napos gyorsbecslése még 4,5 százalékkal számolt, a 2005. utolsó negyedévi 4,3 százalék után. (A NAPI Gazdaság elemzői konszenzusa 4,55 százalék volt.) A gazdasági növekedést termelési oldalról elsősorban a feldolgozóipar gyors teljesítménynövekedése húzza. A GDP felhasználási oldalán legdinamikusabban a termékek és szolgáltatások kivitele, valamint a beruházások nőttek. A háztartások fogyasztásának növekedése alatta maradt a GDP növekedési ütemének.
Remek eredmény, ám árnyalja a képet, hogy a dinamikus bővülés átmeneti – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank közgazdásza a NAPI Online-nak. Szerinte a megszorító intézkedések miatt a belső fogyasztás növekedése tovább lassul, az export viszont változatlanul jól alakulhat. A szakértő mindezzel együtt nem számít arra, hogy a fogyasztás negatív irányba indul; Török szerint a második félévben 4 százalék alatti, jövőre pedig 3,3 százalék körüli GDP-növekedés várható.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet