Nagy beismeréseket hozott a kormánypárti politikusok részéről a kormányprogram tegnap megkezdődött parlamenti vitája. A kiigazítás után 8 százalék körüli idei, GDP-arányos államháztartási deficitre lehet számítani – mondta Gyurcsány Ferenc kijelölt kormányfő. Gyurcsány az adóemelésekkel kapcsolatban azt mondta: sok százezren bújnak ki a közteherviselés alól, elsősorban tehát itt kell lépni, s ezután jöhet „egy ilyen vagy olyan áfaemelés”. Vége a gazdaságpolitikát az elmúlt években meghatározó „szociális romanticizmusnak”, a megújulás keretében pedig például szociális alapúvá kell alakítani a gázártámogatást. A Fidesz elnöke a vitában a kormányprogram visszavonására szólította fel a kijelölt kormányfőt, mivel szerinte a program vitaanyagnak megfelelhet, de iránytűnek kevés. Orbán Viktor kijelentette: a népesedési helyzetet, a családellenes adórendszert és munkaerőpiacot kellene a kormánypolitika középpontjába helyezni. A miniszterelnök-jelölt expozéjában ajánlatot tett az ellenzéki pártoknak: elfogadja a Fidesz 200 fős Országgyűlésről szóló javaslatát, ha meg tudnak egyezni egy egyfordulós vegyes választási rendszerben. A kétharmados törvények módosítása érdekében Gyurcsány vasárnap délutánra a közigazgatás, az önkormányzatok és az államigazgatás ügyében újabb ötpárti egyeztetést kezdeményezett. A Fidesz nem vesz részt a kijelölt kormányfő által javasolt ötpárti egyeztetésen – reagált Szijjártó Péter, a párt kommunikációs igazgatója.
