BUX 138728.38 -0,55 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A felső vezetők fele búcsúzik

2006. június 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Lapunk információi szerint 1889 fővel csökkentené a kormány a minisztériumok létszámát, a leépítések hatoda a felső vezetőket érinti, itt az állomány csaknem fele búcsúra kényszerül. A főosztály-vezetői szintig összesen 266 fővel apadhat a létszám, ezen belül a helyettes (új megfogalmazás szerint szak-) államtitkárok és a főosztályvezetők 46, a politikai és közigazgatási jelzőt elhagyó államtitkárok tábora pedig 62 százalékkal ritkul.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnapi parlamenti expozéjában jelentette be, hogy 2006 és 2007 között 23 százalékkal csökken a tisztviselők száma, a központi közigazgatás létszáma pedig 1500 fővel.
Aki marad, az viszont jól jár az államtitkárok közül: ők júliustól magasabb fizetést vihetnek haza, függetlenül attól, hogy korábban közigazgatási vagy politikai államtitkárok voltak. Nem változik ellenben a miniszterek és a főosztályvezetők fizetése.
A magyar közigazgatás személyi állományában nemhogy tartalék nincs, de egyenesen hiány van – reagált lapunknak az elmúlt hetek bejelentéseire Fehér József, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének főtitkára. Károsnak tartja, hogy a közigazgatásban dolgozókat szinte bűnbaknak állítják be, pedig szerinte nem miattuk alakult így az ország gazdasági helyzete, és a gyógyírt sem a tervezett elbocsátások jelentik. Felméréseik azt mutatják, hogy a bizonytalanság miatt a felkészült szakemberek egy része – nem várva meg a hivatalos bejelentéseket – már most a versenyszektorban keres munkát. Tapasztalataik szerint a fiatalok, pályakezdők körében is megkopott a fénye a közigazgatásban betölthető állásoknak, amelyek pár éve – az életpályamodell miatt – még kapósak voltak. Ma is sokan jelentkeznek egy-egy állásra, de ők már a versenyszféra munkaerő-keresletének szűkössége miatt terelődnek a közigazgatás felé – állítja Fehér. Ezzel együtt sztrájkra nem készül a szakszervezet, a főtitkár szerint egy köztisztviselői megmozdulásnak nem lenne olyan társadalmi támogatottsága, mint például a pedagógusokénak.

Baka Zoltán
Baka Zoltán
Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet