BUX 137704.05 -1,28 %
OTP 44220 -1,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A bejelentések nem oszlatták a bizonytalanságot

2006. június 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nagyobb súlyúnak tűnik a csütörtöki beismerés az államháztartás hiányáról, mint valójában – vélik a lapunk által megkérdezett elemzők. A piac ugyanis már jó ideje hasonló nagyságú GDP-arányos deficitet prognosztizál, így nagy meglepetés nem volt – véli Németh Dávid, az ING Bank elemzője (az ING elemzői az elsők között jelezték, hogy véleményük szerint elszáll a hiány). Ettől némiképp eltérően vélekedik Lányi Bence, a Raiffeisen Bank szakértője, aki szerint amiatt mellbevágó a hír, hogy az idei deficit a megszorításokkal együtt sem megy 8 százalék alá. Ez meg is látszott az árfolyamon, a kötvényaukción, valamint a hozamokon. Első reakcióként 264,7 forintig is elszaladt az euró jegyzése, később kissé visszaerősödött, a hozamok 3–8 bázisponttal lettek magasabbak.
Mindenképpen pozitív üzenet a piac felé, hogy a kormány végre beismerte: az 5-6 százalékos GDP-arányos áht-deficit vágyálom, a reális hiány 8 százalék körül lesz – kommentált Suppan Gergely, a Takarékbank közgazdásza a NAPI Online-nak. Igaz, egyelőre nem ismert az intézkedési terv. Pozitív, hogy a gázártámogatási rendszert is át akarja alakítani a kormány – mondta Suppan.
A pénzügyminiszter által bejelentett, másfél évre szóló 1350 milliárdos megtakarítás talányosabb része mindenképpen a jövő évre eső ezermilliárd forint. Ennek részleteiről ugyanis továbbra sem ismert jószerivel semmi, kérdés, hogy mennyit tesznek ki az egyszeri tételek. Így a bejelentések nem csökkentették a bizonytalanságot, a piac eddig is abból indult ki, hogy nem teljesülnek a kormány által leszegett fejjel kommunikált célszámok. Az viszont negatív üzenet, hogy idén a 350 milliárdos megszorítás is csak 8 százalékhoz „elegendő”.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet