Már ma is megtekinthetik a kormányzati ügyfélkapuhoz regisztrált állampolgárok, hogy 2005-ben az Egészségbiztosítási Alapból milyen szolgáltatásokra milyen összeget fizettek ki taj-számukra hivatkozva; néhány napon belül 2001-ig visszamenőleg bővül a rendelkezésre álló adatbázis, amelyből – a túlterheltség elkerülése érdekében – egy-egy lekérdezéssel egy év adatait láthatják a regisztráltak – mondta lapunknak Király Gyula, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) informatikai és nyilvántartási főigazgató-helyettese. Az idei első negyedéves adatok néhány hét múlva elérhetőek lesznek.
Továbbra sem látni azonban, hogy az ellátói oldalon mikor válik teljes körűvé a páciensek jogosultságának ellenőrizhetősége. Június végén indul az a kísérleti projekt, amelyben 16 ezer állampolgár és 40 szolgáltató vesz részt.
– ennek során az elektronikus egészségbiztosítási kártyák segítségével az ellátóhelyeken megállapíthatják, hogy az illetőnek van-e jogosultsága az ellátásra.
Király szerint a mintegy 20 millió forintos költségvetésű projekt tapasztalatai alapján szeptember végén eldől, hogy mennyibe kerül és milyen ütemezéssel hajtható végre a rendszer országossá tétele, ami legkorábban 2007-ben kezdődhet. Külföldi példák alapján a folyamat 1-3 évet vehet igénybe. Nem a kártyák kiosztása és a néhány ezer forint értékű kártyaleolvasók telepítése tart sokáig, hanem az ellátásban szereplő intézmények informatikai eszközeinek összehangolása – véli az igazgatóhelyettes.
A mostani állás szerint a járulékfizetéssel kapcsolatos nyilvántartás 2007 folyamán készülhet el – a bevallási és a pénzforgalmi adatokra is kiterjedően. Az egyénekre lebontott, havi részletességű elektronikus munkáltatói adatszolgáltatás egyelőre a tízezer legnagyobb adózó, a kiemelt adózók, valamint a havi és negyedéves bevallók számára kötelező: ez a kör 2,04 millió munkavállalót fed le. Az APEH havonta további 100–150 ezer céget szólít fel az e-bevalláshoz szükséges regisztrációra, így 2007. január végére felállhat a teljes járulékbevallási nyilvántartás. Ennek pénzforgalmi oldalát pedig valamikor szintén jövőre csatolja az adóhatóság, vagyis 2007 végére nagy valószínűséggel már minden biztosított magánszemély utánanézhet, hogy munkáltatója vagy kifizetője rendben bevallja és fizeti-e utána a közterheket.
