BUX 138839.16 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

„Nem cserélődnek fel a szerepek”

2006. június 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

– Pénteken még nem volt világos, hogy pontosan milyen tisztsége lesz az államreform-bizottságban. Elnök vagy titkárságvezető?
– A bizottság alelnöke leszek, valószínűleg kormánybiztosi felhatalmazással, az elnök Gyurcsány Ferenc lesz.
– Milyen feladatokkal kell majd megbirkózniuk?
– A kormányprogramban szereplő, rendszerszintű átalakításokat készítjük elő, amihez a saját javaslataink mellett az egyes tárcák, illetve külső szakértők anyagait is felhasználjuk.
– Az első elemzések szerint a valódi kormányzás a miniszterelnök közvetlen befolyása alá kerülő új intézményekben történik, nem a kormányban.
– Nem cserélődnek fel a szerepek, a valódi kormányzás továbbra is a kormány dolga lesz. Olyan mélységű átalakításokra van azonban szükség, amelyek meghaladják egy-egy minisztérium kompetenciáját. Az egészségügy átalakítása nem képzelhető el a járulékrendszer felülvizsgálata nélkül, ám ezek két külön minisztériumhoz tartoznak. Ugyanígy együtt kell kezelni a közoktatás és az önkormányzati feladatellátás ügyét, amelyek szintén külön irányítás alatt vannak.
– Milyen területeket érinthet még a bizottság munkája?
– A nyugdíj- vagy az önkormányzati rendszer egészét, a közigazgatás modernizációját feltétlenül, de idetartozónak gondolom az általában a munkaerőpiacot befolyásoló intézkedéseket.
– Kik lesznek a bizottság tagjai?
– A nem végleges elképzelések szerint külső szakértők, de helyet kell kapniuk a stratégiai fontosságú tárcák vezetőinek, a jogalkotási feladatok miatt az igazságügyi miniszternek is Mellettük politikusok vennének részt a bizottság működésében. Általában a minisztériumok az őket érintő ügyekben kapcsolódnának be a munkába.
– Az átalakítások előkészítése nyilvánvalóan azt a célt (is) szolgálja, hogy megteremtődjenek az euróbevezetés feltételei. Lát esélyt arra, hogy 2008-ra teljesítsük a kritériumokat, és 2010-ben legyen eurónk?
– A cél az, hogy stabil legyen a makrogazdaság, illetve létrejöjjön egy magas minőséget költséghatékonyan nyújtó, az állampolgárokat a jelenleginél lényegesen jobban kiszolgáló állam. Az euróbevezetés ennek lehet a következménye. A miniszterelnök egyébként egyértelműen megfogalmazta: a kormány szándéka az, hogy 2008-ra teljesüljenek az euró bevezetésének kritériumai.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet