BUX 138928.02 -0,41 %
OTP 44780 -0,31 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot nőtt, de még nem szállt el az államadósság

2006. június 1. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt öt évben több mint 85 százalékkal emelkedett az államadósság – derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) legfrissebb jelentéséből. Az adósság további növekedése – főleg, ha ezzel párhuzamosan a kamatok is nőnek – a költségvetés mozgásterének további szűkülését okozhatja. A központi költségvetés adóssága az 1999. december 31-i 6886,4 milliárd forintról 2005 végére 12 744,2 milliárdra bővült. Az adósság éves növekedése 2000-ben és 2001-ben nem érte el az 500 milliárd forintot, ám 2002-ben ennek háromszorosát, 1504,7 milliárd forintot tett ki, azóta pedig évi 1000 milliárd forint körülire állt be. Az uniós statisztikai módszerek alapján számított adósságmutató a GDP 60 százaléka alatt volt.
A számvevők javasolják a kormánynak, készítse elő az állami vagyon kezelésére vonatkozó egységes vagyontörvény tervezetét, az egyes vagyoncsoportok sajátosságaihoz igazodó gazdálkodási irányelvekkel. Felül kell vizsgálni az állami tulajdoni hányaddal rendelkező, alapvetően állami feladatot ellátó, tartósan veszteséges társaságok működési formáját, és az eredménytől függően át kell alakítani azokat. Célszerű lenne, ha egységesen szabályoznák és átláthatóvá tennék az állami társaságoknál a tulajdonosi beavatkozás módját és eszközeit. A pénzügyminiszternek pedig azt javasolják a számvevők, hogy intézkedjen az ÁPV Rt. igazgatóságán keresztül az érintett cégeknél a veszteségforrások felszámolásáról.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet