A mai napra jutó információnk az adózás alakulásával kapcsolatban, hogy a köztudatba lassan átmenő 2 százalékpontnál magasabb, 3-4 százalékpont is lehet a jelenleg 16 százalékos társasági adó emelésének mértéke. Szocialista párti forrásaink szerint az egyszerű, könnyen átlátható adórendszer felé kell elmozdulni; vagyis az egykulcsosság irányába tett lépésnek szánják az adóemelést.
Nem újdonság, hogy kormánypárti berkekben a 20 százalékos kulcsot szemelték ki erre a célra. Az is felvetődött, hogy mégse szűnjön meg 2008-tól a helyi iparűzési adó (hipa). Ezt még tavaly ősszel foglalták törvénybe, a jogszabályok szerint az idén év végéig kellene meghozni a döntést, hogy mivel váltsák ki az önkormányzatok legnagyobb saját bevételét biztosító iparűzési adót.
A 2008-as dátum mellett egyrészt a kedvezmények kifuttatására az uniótól kapott derogáció lejárta szólt, de egy uniós bírósági eljárás is sürgetővé tette az adónem kiiktatását. A legfrissebb hírek szerint azonban a mi iparűzési adónkhoz hasonló olasz IRAP ügyének megítélésében engedékenyebbé vált az unió az olasz állammal szemben, ami lélegzetvételnyi időhöz juttathatja a magyar kormányt is – állította forrásunk. Elképzelhető tehát, hogy pár évet csúszik a hipa kivezetése – miközben emelkedik a társasági adó, pedig ezt a két változást egyszerre tervezték korábban bevezetni, hogy a vállalkozások terhelése ne változzon érdemben.
Úgy tudjuk, a szocialista frakció nem szándékozik megújítani ellenben a banki különadó „mandátumát”, pontosabban a mostani formájában – az eredeti terveknek megfelelően – ez az adó jövőre megszűnne (csak két évre vezették be). Szintén nem szerepel a tervek közt nagyarányú adóemelés a jövedéki termékek körében: a dohánytermékek esetében viszont érdemes elgondolkozni, hogy az uniós kötelezettségek miatt mikor és milyen ütemben emeljenek – foglalható össze a frakció véleménye.
