Az autópálya-építkezések közelmúltbeli ellenőrzéseinek tapasztalataira alapozva módosító törvényjavaslat létrehozását kezdeményezi a munkaügyi felügyelőség – értesült az MTI-Eco. A megvizsgált, mintegy ezer munkavállaló 60 százaléka társadalombiztosítási bejelentés nélkül dolgozott, 55 olyan román, illetve ukrán állampolgárt is találtak, akiket munkavállalási engedély nélkül foglalkoztattak. A felügyelők szerint gyakori jelenség, hogy a fővállalkozó alvállalkozói láncot épít ki, így ő tiszta marad, ha a sor végén álló alvállalkozó foglalkoztat feketén – ráadásul így nem sérül a közbeszerzési pályázatokon való indulási joga sem. Papp István, a felügyelőség elnöke szerint ezen olyan szabályozás változtathatna érdemben, ha a megbízott alvállalkozók által elkövetett szabálytalanságokért is a fővállalkozó viselné a felelősséget. Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke ellenben úgy véli, nem valószínű, hogy kiállná az alkotmányosság próbáját egy ilyen jogszabály. Ám még ha sikerült is alkotmányos megoldást találni, csak abban az esetben képzelhető ez el, ha a fővállalkozónak általános betekintési és ellenőrzési jogot adnak az alvállalkozók foglalkoztatási ügyeibe, vagy ez utóbbiaknak rónak fel beszámolási kötelezettséget. A szakértő szerint voltaképpen arról lehet szó, hogy az állam a feketefoglalkoztatás nehezen megoldható problémáját áttestálná a gazdálkodókra.
