BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csepp a tengerben az egyharmados minisztériumi leépítés

2006. május 31. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ígérteknek megfelelően a kormány megkezdi az államapparátus karcsúsítását, az év végéig a tervek szerint mintegy 1400 fős leépítést hajtanak végre a minisztériumokban – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc. A kijelölt miniszterelnök közölte: két év alatt összesen egyharmadával karcsúsodhat a jelenleg 7300–7500 fős minisztériumi létszám. A leépítések jelentős része olyan alaptevékenységeket érint majd, mint az informatika, a HR, a pénzügy vagy a számvitel. Ezeket a tevékenységeket egy egységes Kormányzati Szolgáltatási Központba fogják több lépésben összevonni, ahol „töredék munkaerővel” és „töredék ráfordítással” lehet majd ellátni ezeket a funkciókat.
A lépéssel elérhető megtakarítás pontos összegét a rendelkezésre álló információk alapján nehéz meghatározni. Ennek egyik oka, hogy a minisztériumok igazgatásában többféle státusú, ezen belül pedig többféle fizetési besorolású ember dolgozik, tárcánként eltérő arányban. A Pénzügyminisztériumban az idei költségvetés adatai szerint 492 köztisztviselő, 97 közalkalmazott és öt egyéb munkavállaló dolgozik, akikre járulékkal együtt évi 3,87 milliárd forintot költ a tárca. Az egyharmados leépítés tehát egy mechanikus, a különböző fizetési kategóriáktól eltekintő számítás alapján egymilliárd forint feletti megtakarítást hozna. A Belügyminisztérium 2,87 milliárd forintot költ 497 köztisztviselőjére és 34 hivatásos munkatársára, arányaiban tehát hasonló megtakarítás várható, mint a PM-nél. A Honvédelmi Minisztériumnál a központi igazgatás 6,64 milliárd forintos költségének 84,5 százalékát teszik ki a bérek és járulékok. Igaz, az 5,6 milliárd forint már így is 19,2 százalékkal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi előirányzat. A minisztériumonként kitűzött 200–220 fős leépítés 1-2 milliárd forintos megtakarítást hozhat hosszabb távon, miközben a közvetlen költségek a végkielégítések miatt az első évben még jelentős mértékben ellensúlyozhatják a kiadáscsökkenést. Figyelembe véve, hogy a minisztériumi összevonások várhatóan az igazgatási költségek kisebb részét kitevő dologi és beruházási költségeket is leszorítják, középtávon legalább 10–20 milliárd forintos megtakarítást jelenthet az egyharmados leépítés.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet