Az ígérteknek megfelelően a kormány megkezdi az államapparátus karcsúsítását, az év végéig a tervek szerint mintegy 1400 fős leépítést hajtanak végre a minisztériumokban – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc. A kijelölt miniszterelnök közölte: két év alatt összesen egyharmadával karcsúsodhat a jelenleg 7300–7500 fős minisztériumi létszám. A leépítések jelentős része olyan alaptevékenységeket érint majd, mint az informatika, a HR, a pénzügy vagy a számvitel. Ezeket a tevékenységeket egy egységes Kormányzati Szolgáltatási Központba fogják több lépésben összevonni, ahol „töredék munkaerővel” és „töredék ráfordítással” lehet majd ellátni ezeket a funkciókat.
A lépéssel elérhető megtakarítás pontos összegét a rendelkezésre álló információk alapján nehéz meghatározni. Ennek egyik oka, hogy a minisztériumok igazgatásában többféle státusú, ezen belül pedig többféle fizetési besorolású ember dolgozik, tárcánként eltérő arányban. A Pénzügyminisztériumban az idei költségvetés adatai szerint 492 köztisztviselő, 97 közalkalmazott és öt egyéb munkavállaló dolgozik, akikre járulékkal együtt évi 3,87 milliárd forintot költ a tárca. Az egyharmados leépítés tehát egy mechanikus, a különböző fizetési kategóriáktól eltekintő számítás alapján egymilliárd forint feletti megtakarítást hozna. A Belügyminisztérium 2,87 milliárd forintot költ 497 köztisztviselőjére és 34 hivatásos munkatársára, arányaiban tehát hasonló megtakarítás várható, mint a PM-nél. A Honvédelmi Minisztériumnál a központi igazgatás 6,64 milliárd forintos költségének 84,5 százalékát teszik ki a bérek és járulékok. Igaz, az 5,6 milliárd forint már így is 19,2 százalékkal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi előirányzat. A minisztériumonként kitűzött 200–220 fős leépítés 1-2 milliárd forintos megtakarítást hozhat hosszabb távon, miközben a közvetlen költségek a végkielégítések miatt az első évben még jelentős mértékben ellensúlyozhatják a kiadáscsökkenést. Figyelembe véve, hogy a minisztériumi összevonások várhatóan az igazgatási költségek kisebb részét kitevő dologi és beruházási költségeket is leszorítják, középtávon legalább 10–20 milliárd forintos megtakarítást jelenthet az egyharmados leépítés.
