BUX 138808.65 -0,49 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi lesz az egyensúly helyreállításával?

2006. május 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bejöttek azok az elemzői várakozások, amelyek szerint a tegnap megjelent kormányprogram az államháztartást illetően főleg az általánosságok szintjén mozog majd – igaz, jó előre kommunikálták, hogy a konkrét költségvetési lépéseket június 10-én, az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal való konzultáció után ismertetik. Egyelőre annyit tudhattunk meg, hogy az államháztartás reformja elengedhetetlen, miként a rövid távú hiánycsökkentés is. Az egyensúly javítására azonban nem az EU miatt van szükség – szögezi le a program –, hanem azért, hogy az állam finanszírozási igénye ne vonjon el forrásokat a vállalkozásoktól, a háztartásoktól. A kormány „rövid távon gyors intézkedésekkel hozzálát a költségvetési egyensúly helyreállításához, közép- és hosszú távon pedig szerkezetátalakító reformokkal biztosítja, hogy az állam takarékos és felelős módon gazdálkodjon a közpénzekkel...” A program szerint a deficit mérséklése érdekében a kiadások lefaragása (államreform), az adócsökkentés elhalasztása mellett a bevételeket is növelni kell, így épít a lakosság és a vállalkozások nagyobb hozzájárulására.
Az mindenesetre szemet szúrt, hogy a programban nincs szó az euró bevezetéséről, bár a Gyurcsány Ferenc által írt bevezető hangsúlyozza, hogy a ciklus közepére teljesíteni kell a költségvetéssel kapcsolatos maastrichti követelményt. Az index.hu olvasatában ez annyit jelent, hogy a kormányzat le is mondott a 2010-es bevezetésről – elemzők szerint ez nem teljesen tévút. Lehet benne igazság – kommentált Kolba Miklós, az ING Bank kereskedője. Azt is hozzáteszi azonban, hogy a 2010-es euróban jószerivel eddig is csak a kormányfő és szűkebb köre „hitt”, így ez nem akkora meglepetés. Elemzők jó ideje 2–4 évvel elhalasztott euróbevezetést prognosztizálnak, már csak azért is, mert a 2010-hez szükséges kritériumok 2008-as teljes körű teljesítéséhez politikailag felvállalhatatlan mértékű megszorításokra lenne szükség. Mindenesetre „most már tényleg meg kell mondani, célszám-e 2010 vagy sem”. Ha nem, úgy az euró 262-263 forintra erősödhet a mostani 261 körüli szintről. A forintpiacon egyelőre az volt tetten érhető, hogy a „verbális kiigazításra” már nem mozdulnak a befektetők, az árfolyam minimális forgalom mellett alig mutatott mozgást. A jegyzés várhatóan csak a konkrét intézkedések ismertetése után változik számottevően. Ha a piaci várakozásoknak megfelelő értékű – 350-400 milliárd forintos – hiánycsökkentést jelent be a kabinet, erősödésre lehet számítani, ennél enyhébb kiigazítás gyengüléshez vezethet. Mindenesetre a program a kormányzati ciklus első felére (a belföldi fogyasztás mérséklődése miatt) 3-4 százalék körüli GDP-bővülést prognosztizál, a második felére 4-5 százalékosat.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet