A kormányzati struktúrából kiemelik a közigazgatási államtitkári pozíciót és megszűnnek a főcsoportfőnökségek is – döntött tegnap az Országgyűlés. A két kormánypárti frakcióvezető, valamint a kijelölt miniszterelnök a kormányoldal 198 szavazatával elfogadott javaslatának várhatóan július elsejei hatálybalépésével több tucatnyi vezető beosztású kormányzati tisztviselő nézhet új munka után.
A döntés alapjaiban változtathatja meg többek között a Pénzügyminisztérium (PM) irányítási struktúráját. A PM-ben jelenleg három közbülső szint van a törvény által a szakmai munka legfelsőbb szervezeti szintjeként meghatározott főosztály és a miniszter között, amely a változtatással mindössze egyre, a jelenlegi helyettes államtitkárokat váltó szakállamtitkárok szintjére csökkenne. Csak a főosztályok feletti szintet tekintve tehát így egyetlen tollvonással 5 vezetői hely szűnik meg a tárcánál az eddigi 11-ből. Vannak persze kibúvók, így könnyen előfordulhat, hogy idővel mégis visszapótolhatják majd a minisztériumok elvesztett vezetői helyeiket. Az elfogadott törvény szerint egy minisztériumban legfeljebb öt szakállamtitkár lehet, ennyi posztot ugyanakkor csak néhány helyen tartanak ma fenn. Az Egészségügyi Minisztériumnál például 3 helyettes államtitkár és két főcsoportfőnök dolgozik, így törvényi akadálya nincs annak, hogy egy átnevezéssel mindössze egy fővel, a közigazgatási államtitkárral fogyatkozzon meg a vezetői létszám.
Emellett a több szakállamtitkár vagy főosztály feladatkörét érintő, eseti feladat elvégzésére a szakminiszter munkacsoportot hozhat létre, mely megfogalmazás csak az eseti jellegben és a külön fizetett munkacsoport-vezetői poszt elhagyásában különbözik a főcsoportoktól. A munkacsoportok melletti titkárság létrehozását ugyanakkor nem tiltja a javaslat, így a létszámleépítés mellett kevésbé elkötelezett miniszterek számára technikailag lehetséges a korábbi irányítási szerkezet fenntartása az új ciklusban is.
