Nem csoportosít át külön erőforrásokat az APEH a színlelt szerződések júliustól „felszabadított” ellenőrzésére – tudtuk meg Juhász Istvántól, az adóhivatal szakmai elnökhelyettesétől. Akkortól ugyanis már szankcionálhatják a jogsértőket, míg július előtt még kap egy lehetőséget a vállalkozás, hogy jogkövetkezmények (adófizetés, bírság) nélkül rendezze a helyzetet. A szakember szerint az eddigi tapasztalatok alapján nincs szükség különösebb célzott ellenőrzési tevékenységre. Az idén lefolytatott vizsgálatok során mindösszesen 103 vállalkozás akadt fenn az APEH hálóján színlelt szerződés szerinti foglalkoztatás miatt, amit nem tart jelentősnek az elnökhelyettes.
Arra viszont számítania kell a július után lebukóknak, hogy nem könyörül meg rajtuk az adóhatóság, akkor sem, ha méltányossági elbírálást kérnek. Juhász szerint épp elég idejük – három évük – volt a vállalkozásoknak, hogy felkészüljenek az új helyzetre. Aki a moratórium lejárta után lepleződik le, arra is számítania kell, hogy visszamenőleg, a moratórium ideje alatti időszakra is kiterjed az adóhatósági vizsgálat. Nincs okuk viszont aggódni a munkavállalóknak – erősítette meg Juhász. Tapasztalataik szerint ugyanis ők nem saját akaratuk szerint lettek foglalkoztatva a kifogásolt jogviszony szerint, így esetükben méltányos lesz az APEH, és nem él a büntetések egyébként jogkörébe tartozó megállapításával.
