A regionális önkormányzatiság bevezetése nem jelenti azt, hogy egy helyre koncentrálódna a mindennapos ügyintézés, azt az emberekhez a lehető legközelebb kell biztosítani – fogalmazták meg lapunknak elvárásaikat megyei önkormányzati vezetők. Véleményük szerint csak néhány esetben – például az egészségügyi ellátásoknál – képzelhető el, hogy a nagy műszerigényű ellátásokat területi központokban nyújtsák. Még a közlekedésben hozhat változásokat a regionalitás, ami felgyorsíthatja a közlekedési szövetségek létrehozását. A statisztikai régiók ugyanis nem fedik le a tényleges gazdasági kapcsolatok hálóját, így fordulhat elő, hogy míg Zalaegerszeg és Győr között csak napi két járatot üzemeltet a helyi Volán-társaság, addig Győr „természetes” relációja, Komárom és Veszprém felé sűrűbben járnak a buszok. A gazdasági kamarák mindenképpen támogatják a régiók létrehozását, ami a megyehatárokat átlépő vállalkozásoknak nyereséget hoz, viszont abban nincs egyetértés közöttük, hogy mi legyen a megyék sorsa: a BKIK ebben a kérdésben radikálisabb állásponton van, mint az MKIK. A térség jelenlegi mintaországában, Szlovákiában ellentétes folyamat játszódott le, egyre kisebbekre szabdalták a területi egységeket. A szlovákok életében azonban ez nem hozott nagy változást, a hivatalos ügyekben csak elvétve kell a területi központokba utazniuk.
