A vállalkozások, de az egész gazdaság nyerne a régiók „üzembe állásával” – mondták lapunknak kamarai vezetők. Egyöntetű ugyanis a vélemény, hogy az Európai Unió 2007-től 2013-ig tartó pénzügyi ciklusában évi hozzávetőleg 1000 milliárd forint fejlesztési forráshoz csak a régiókon keresztül lehet hozzájutni. Ez nagyjából feltételezi azt is, hogy a regionális adminisztrációkhoz rendelt feladatoknak, felelősségeknek és tevékenységeknek addigra többé-kevésbé „ki kell találódniuk”, ez azonban alapvetően politikai döntés kérdése, s jelentősen függ a hozzárendelt források mértékétől és időzítésétől. A vállalkozói szféra egyébként más most is túllépi a megyei kereteket, s a régiók tovább javítanák a piacra jutási esélyeket a közös pályázatok, illetve a térségi fejlődés visszahatása révén.
A regionális rendszer jó működése kényszerként fogalmazható meg az uniós támogatások minél nagyobb arányú felhasználása miatt – mondta lapunknak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. A jól működő regionális rendszer katalizátorként működhet, átlépi az eddig elkülönült megyei kereteket, szinte rákényszerítve a vállalkozásokra az együttműködést. Parragh szerint a megyéket semmiképpen sem kellene egy tollvonással megszüntetni, hanem bizonyos feladatok ellátására lenne célszerű redukálni a tevékenység- és hatáskörüket: ezen a szinten maradhatna például – a finanszírozással együtt – a kórházak vagy az oktatásügy. A megyerendszer jelenleg évi 600 milliárd forintba kerülő fenntartásán mindenesetre jelentős összegeket lehetne „fogni”.
Némiképp eltérően vélekedik a megyerendszerről Vadász György, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) alelnöke, aki szerint nincs szükség ennyi megyére – de az önkormányzatok száma is túlzott. A BKIK támogatná a „regionalizálást”, ám mindenképpen fontosnak tartják a fokozatosságot, azaz szerintük az idei helyhatósági választásokig nem kellene végleges döntéseket hozni, ugyanakkor az sem lenne célszerű, ha a mostani rendszer kitöltené négyéves mandátumát. A régiós igazgatást a mostani regionális fejlesztési tanácsok rendszerére lehetne alapozni, s az átalakításnak Vadász szerint is egyik döntő motivációja az uniós források hatékony felhasználása. Ezzel párhuzamosan mindenképpen szűkíteni kellene a megyerendszert, mivel két, párhuzamos szisztéma fenntartása indokolatlanul költséges lenne.
