Úgy tudjuk, a kormány nem kívánja megszűntetni sem az egyszerűsített vállalkozási adót (eva), sem az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho), azok jövőre is részei lesznek az adórendszernek. Szakértők az elmúlt hetekben többször is azt tanácsolták a kabinetnek, hogy az egyszerűsítés jegyében az ilyen jellegű, az általános szabályoktól eltérő adózásra lehetőséget adó, ráadásul csak egy meghatározott körnek kedvezményes feltételeket biztosító módozatokat „irtsa ki”.
Az viszont könnyen elképzelhető, hogy változnak a rájuk vonatkozó szabályok. Valószínűleg az eva szigorodik: a jelenleg 15 százalékos kulcsot felemelik majd, vélhetően a más adónemeknél is favorizált 20 százalék közelébe. Zara László adótanácsadó szerint az is megoldás lenne, ha kivennék az áfakörből az evásokat, akik így a nettó összeg alapján adóznának. Az árbevételi határ (ami most évi 25 millió forint) módosítása az uniós csatlakozás után problémás lehet, mert az EU csak egy bizonyos szintig engedi érvényesülni a nemzeti kedvezményeket az adózásban. Az adószakértő az ekho alapvető hiányosságának azt tartja, hogy az csak egy szűk körnek szól. Szerinte alacsonyabb árbevételi határ mellett (ami szintén 25 millió forint), de általánosan lehetővé kellett volna tenni, hogy erre az adófajtára „konvertálják” a színlelt szerződésekben foglalt összegeket.
Igaz, ennek valószínűsíthető népszerűsége a költségvetésnek okozott volna jelentős bevételkiesését.
A most rendelkezésre álló információk alapján korai lenne még értékelni, megéri-e evásnak maradni jövőre a változó feltételek mellett is. Ez nagyban függ a többi adónemet érintő változástól is. Az sejthető, hogy nem a könnyítés irányába mozdul el a rendszer (a szolidaritási adó bevezetése, vagy a munkavállalói járulék esetleges emelése is állítólag a tervek közt szerepel), így az eva versenyelőnye akár meg is maradhat a későbbiekben.
