BUX 139059.91 1,04 %
OTP 44680 1,59 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vélemények

2006. május 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szakpolitikusok
A következő másfél évben jelentősen átalakulna az egészségügy struktúrája, ezt követően 2008-ban döntene a kormány, hogy bevezetik-e a több-biztosítós rendszert – mondta a NAPI Gazdaságnak Schvarcz Tibor, az MSZP szakpolitikusa. Hozzátette: valóban folynak tárgyalások az egészségügyi járulékok emeléséről, de még nincs eldöntve, hogy a munkáltatói vagy munkavállalói oldalt terhelik-e majd magasabb járulékokkal. Schvarcz azonban cáfolta az egyénenként havi ötezer forintos egészségügyi hozzájárulás, valamint a vizitdíj és a vényírási díj bevezetését. Ugyanakkor szóba került az ápolási biztosítás megjelenése. Elképzelések szerint ezen alapból finanszíroznák az öregkori ellátásokat. Az állampolgároknak jövedelmük egy százalékát kellene befizetniük az elkülönített alapba. Szerencsétlen lépés lenne az egészségügyi járulék egy lépésben történő drasztikus megemelése – mondta lapunknak Béki Gabriella, az SZDSZ képviselője. Béki hangsúlyozta: ez magánvéleménye és nem pártálláspont, mivel az egészségügyi egyeztetéseken nem vett részt. Az egészségügyi reformhoz elsősorban nem bevételnövelési szándékkal kellene közelíteni, ehelyett egyes jól körülhatárolható területeken kellene előrelépést elérni. Ilyen területként említette Béki az ápolási biztosítást.

A szakszervezetek elutasítják
A szakszervezetek elutasítanák a munkavállalói egészségügyi járulék 4-ről 7 százalékra emelését, ugyanakkor kételkednek a kiszivárogtatott információ hitelességében. Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke azt mondta a FigyelőNetnek, hogy ha mégis igaz lenne a járulékemelésről szóló információ, az autonómok egyértelműen visszautasítanák azt, s a tiltakozástól sem rettennének vissza. A mostanihoz hasonlóan az elmúlt hetekben számos sajtóértesülés látott napvilágot, ezeket azonban a tényleges kormányprogram ismerete nélkül nem kívánjuk kommentálni – mondta lapunknak Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke, hozzátette azonban, hogy nem támogatják a munkajövedelmek önálló terhelését.

Ary Lajos igazgató, Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet
Első lépésben nem a biztosítók számáról kell vitatkozni, hanem azt kellene elérni, hogy az eddig biztosítóként csak nevében működő OEP valóban biztosítási alapon működjön. Az egyéni járulékszámlák júliusi elindítása egy adaptációs időszak kezdete lehet, de egyik pillanatról a másikra nem lehet jelentős változásokat elérni. A havi egészségügyi díj esetleges bevezetésére vonatkozó sajtóértesüléseket Ary nem kívánta kommentálni, annyit azonban megjegyzett, hogy az egészségügy sehol nem ingyenes, és sok helyen működnek társfinanszírozási módszerek. Ezek egyik legfőbb előnye, hogy visszaszorítja a fölösleges szolgáltatás-igénybevételt.
Az igazgató példaként egy olyan, az állatorvosi rendelésben már működő megoldást hozott fel, amelyben a megbeszélt időpontban történő vizsgálat ingyenes, ugyanakkor a rendelési időn kívül már fizetni kell a szolgáltatásért. A reform során kiemelt figyelmet kell szentelni az összehangolt törvénykezésnek, illetve a kommunikációnak, ezen belül a vitáknak és a felvilágosításnak, mivel hosszú távra hozhatnak döntéseket a következő időszakban.

Baka Zoltán
Baka Zoltán
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet