Biztos, hogy 2007-ben nem, és igen valószínű, hogy még 2008-ban sem nyílik meg a (nem kiegészítő jellegű) magánbiztosítók előtt az egészségügy – a koalíciós pártok programegyeztetése több forrásból származó információink szerint itt tart. Arra sincs garancia, hogy az új ciklusban egyáltalán tér nyílik a privát biztosítók előtt, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerda esti televíziós interjújában úgy fogalmazott, hogy erre a kérdésre (mármint arra, hogy felkészült-e a magyar egészségügy a több-biztosítós modell megvalósítására) 2008-ban kell válaszolni. Vagyis legkorábban 2009-ben lehet többszereplős a rendszer, addig az Országos Egészségbiztosítási Pénztár valódi biztosítóvá alakítása, illetve az egészségügy finanszírozásának, szolgáltatási színvonalának javítása a cél.
A politikai egyeztetések ezekben a napokban kezdődnek a kormányprogram alfa változatáról, de úgy tudjuk, ezt az ütemezést végül elfogadta a kisebbik koalíciós partner, az SZDSZ is. Egyes források azt sem zárják ki, hogy végül a szaktárca vezetéséről is lemondanak (és az oktatást helyezik előtérbe), ám a párton belül az a vélemény is erős, hogy ha nem is sikerül maradéktalanul megvalósítani a választási program egészségügyről szóló részét, a terület feletti kontrollra szükség van. Így biztosítható, hogy a reformok megkezdődjenek, ami végül a párt szerint elvezet a több-biztosítós rendszerhez. Továbbra is két nevet emlegetnek lehetséges tárcavezetőként, ám a kampány alatt a párt miniszterjelöltjeként szereplő Molnár Lajosnak, a MÁV-kórház vezetőjének értesüléseink szerint egyre kisebbek az esélyei, amit nem szakmai okokkal, hanem erős személyiségének megosztó hatásával magyaráznak – már nemcsak a szakmában, de a szocialisták körében sem egyöntetű a támogatása. Kóka János pedig mindenképpen miniszter szeretne maradni, de az új kormányban a gazdaságirányítás megosztottabb lesz, mint az előzőben volt – Kiss Péternek főszerepet szán a gazdaságfejlesztésben a kormányfő –, így Kóka mozgástere is szűkülne. Az egészségügyi miniszterség azonban vélhetően nem kárpótolná teljes mértékben Kókát, ezért mostanában az is felvetődött, hogy a gazdasági tárca alá viszik be az egészségügyet – a szakma megrökönyödésére. Kórházvezetők véleménye szerint az ágazatban a legsürgetőbb teendő az azonnali forrásbevonás. Ennek több módja lehetséges: a vizitdíj, illetve a receptdíj bevezetése ellen nincs lényegi kifogása a szakmának. A teljesítményfinanszírozás átalakítását, pontosabban a volumenkorlátozás megszüntetését is fontosnak tartják a szakemberek.
