Az idén 132 ezren adtak be jelentkezési lapot felsőoktatási intézményekbe, ez tízszázalékos csökkenés 2005-höz képest – adta hírül az Oktatási Minisztérium a jelentkezési lapok 90 százalékos feldolgozottsága alapján. A szaktárca szerint a jelentkezők számának visszaesése természetes folyamat, s nagyrészt a felsőoktatási létszám bővülésének tudható be, mivel egyre kevesebbeknek kell többször próbálkozniuk a felvételivel. Ezt bizonyítja az idén érettségizők arányának (most 62 százalék nappali alapképzésben) bővülése a felvételizőkön belül. A jelentkezők száma nem a nappali, hanem a levelező tagozatokon és a távoktatásban, valamint – 40 százalékkal – a posztgraduális képzésben csökkent. A felsőfokú szakképzésre jelentkezők száma több mint tíz százalékkal nőtt. A túljelentkezés továbbra is a művészeti szakok esetében a legnagyobb (ötszörös), de erős a verseny a sport-, a társadalom-, az orvos-, gazdaság- és bölcsészettudományi területeken is.
