BUX 139736.55 0,08 %
OTP 45830 -0,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A multik szolidaritására számítana a kabinet

2006. május 16. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szaktárca sajtóosztályán úgy fogalmaztak: nem tudnak olyan határozott álláspontról a minisztériumon belül, amely szerint változtatnának az idén vagy jövőre a társasági adó most 16 százalékos kulcsán. A Világgazdaság keddi információja szerint néhány százalékkal adóztatná a leendő kabinet a társaságok nyereségét, s ez a tao-kulcs egyszázalékos emeléséből származtatható 30 milliárdos többletbevételből és 3 százalékpontos adókulcsemelésből kiindulva 90 milliárdos pluszbevételt jelenthet a költségvetésnek. Lapunk úgy tudja, a javaslat kidolgozói nem a társasági adókulcs emeléséből indulnak ki, ezt a nyereségadót ugyanis a magyarországi multik nagy része kedvezményes formában fizeti – az effektív adókulcs nemhiába van 10 és 11 százalék között. A szigorú hírzárlat alá eső koncepcióból kiragadott részlet lényege sokkal inkább az, hogy a nyereségesen gazdálkodó cégek valamiféle szolidaritási adó formájában járuljanak hozzá a büdzsé egyenlegének javításához – lehetőleg még az idén. Csakhogy még nem ismert, mindezt milyen adóalapra és mely cégek nyereségére vetítve, esetleg bevételi vagy nyereségkorláthoz kötve képzeli-e el a kormányzat; az mindenesetre elképzelhető, hogy a köz érdekében a multiknak is mélyebben a zsebükbe kell majd nyúlniuk.
Szakértők szerint önmagában véve az ötlet nem értékelhető, annak piaci fogadtatásáról csak a leendő kabinet teljes koncepciójának ismeretében lehetne bármit is mondani. Kékesi Tibor, az MSZP képviselője szerint annyi bizonyos, hogy a cégek nyereségéhez a következő egy-két évben biztosan hozzányúl a kabinet. A társasági nyereségek további terhelése az iparűzési adó kiváltása kapcsán több koncepcióban is felmerült. Lehetséges például a mintegy 350 milliárdos tétel egy részének központi visszaosztása, további részének pedig a helyi nyereségadóztatás bevezetése által megvalósítandó pótlása – véli Kékesi. Emellett az SZDSZ választási programjában szereplő egykulcsos koncepció a 16 százalékos tao-kulcs 4 százalékos emelésével lenne megoldható, s a pótlólagos összeg az eredeti liberális elképzelés szerint az önkormányzati kasszákba folyna.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet