BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Marad a drága aprópénz

2006. május 15. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Forgalomban marad az egy- és a kétforintos – reagált a jegybank szóvivője a Népszabadság azon felvetésére, amely szerint milliárdokat lehetne megtakarítani a aprópénzek megszüntetésével. Missura Gábor szerint „amíg a forint létezik, 1 és 2 forintos is létezni fog”. Az utóbbi hetekben különösen tempósan emelkedett az aprópénzek előállításához felhasznált nyersanyag – a réz, a nikkel és a cink – ára: a réz tonnája márciusban 5 ezer, a héten már 8 ezer dollárt ért, a nikkelé 15 ezerről 20 ezerre, a cinké 2400-ról 3400 dollárra szökött fel ugyanebben az időszakban. Az 1993-as kibocsátás óta közkézen forgó 2,5 milliárd érme kétharmadát (918 millió egy- és 780 millió kétforintos) ez a két címlet teszi ki. Szakértők szerint a gyártásuk leállítása közvetlenül évi egymilliárd forint megtakarítást hozna, és további előnyökkel járna az árak ebből következő kerekítése. Ez a pénzforgalom teljes költségét – amely a GDP hozzávetőleg fél százaléka – tovább mérsékelné, igaz, az inflációt növelné az árak emelkedésével. Missura szerint ugyanakkor a lakosság igényli a két legalacsonyabb címletet, és a jegybanknak emellett törvényi kötelezettsége is biztosítani elérhetőségüket. Az alacsony címletek gyártása mindig veszteséges, az 1 és 2 forintosok előállítási költsége mintegy ötszöröse forgalmi értéküknek, az 5 és 10 forintosoké pedig kétszerese. A két kisebb címlet forgalomban tartása évi 700-800 millió forintba kerül a jegybanknak.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet