BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A fogyasztás húzza a gazdaságot

2006. május 14. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elemzők a tavalyi utolsó negyedévinél gyorsabb 12 hónapra visszatekintő GDP-növekedésre számítanak az első negyedévre: a NAPI-konszenzus 4,55 százalékot mutat – 2005 utolsó három hónapjában 4,3 százalékos volt a bővülés. Az év egészére várt növekedés most 4,31 százalék lapunk felmérése szerint (a Reuters konszenzusa az első negyedévre 4,6, az év egészére 4,28 százalék). A KSH holnap publikálja az adatot. A növekedésben mind nagyobb szerepet játszik a belső fogyasztás bővülése, ám a nettó export súlyát eltérően ítélik meg az elemzők. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank szakértője szerint „tök jó a kép egyelőre”, gyors az exportnövekedés – javul a nettó export –, és egészséges, 2,5 százalék körüli a fogyasztás emelkedése. Barcza György, az ING Bank elemzője szerint viszont a nettó export súlya kisebb, ezzel szemben inkább a belföldi kereslet gyorsabb növekedésére számít.
A reálbérek 6 százalék körüli emelkedése nyomán a lakossági fogyasztás bővülésének tempója a korábbi kettőről négy százalékra emelkedik, a tavalyi mínuszos kormányzati beruházások idén erősen pozitív értékű emelkedést mutatnak.
Samu János, a Concorde szakértője szerint a fogyasztás növekedését valószínűleg az is támogatta, hogy a választások közeledtével mindig javul a lakossági bizalom, emiatt többet költöttek el jövedelmükből, és valószínűleg ez rontja az első negyedéves fizetési mérleget is. Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője ugyancsak a lakossági és a közösségi fogyasztás élénkülését várja, a továbbra is erőteljes beruházások, valamint a kedvezőbb külső konjunktúra hatására szerinte 5 százalék közelébe kerülhet a GDP növekedési üteme. Termelési oldalon az elhúzódó tél és a belvizek miatt a mezőgazdasági termelés visszaesése továbbra is jelentős, s az időjárási tényezők kisebb fennakadást okozhattak az autópálya-építéseknél is – a második negyedévben várhatóan pótolják a kiesést. Az ipari termelés viszont a kedvező külső konjunktúrának köszönhetően meglódult.
A második negyedév még erős lehet az előző tényezők miatt, a második félévben azonban már lassulásra lehet számítani a várható költségvetési megszorítások miatt – várja a Takarékbank szakértője. Az erősen valószínű adó-, és hatóságiár-intézkedések miatt az infláció gyorsul, ami csökkenti a reáljövedelmek növekedését, így a háztartások fogyasztása lassulhat. A közösségi fogyasztás feltételezhetően újra negatív lesz, az állami beruházások üteme is mérséklődik (utóbbi várhatóan az önkormányzati választások után). A külső konjunktúra azonban kedvező maradhat, ami mérsékelheti a növekedési ütem lassulását.
A beruházások negyedéves növekedésére meglehetősen nagy szórásban adtak prognózist az elemzők, a két szélső érték 4,8, illetve 8 százalék. Török szerint a gépberuházásoknál minimális növekedésre lehet számítani, ha egyáltalán bővülnek az invesztíciók. Éves szinten 7 százalék körüli növekedés várható.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet