BUX 139664.44 0,03 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az APEH a jövő héttől már szigorú lesz

Május 17-én indulnak a havi munkáltatói adatszolgáltatáshoz kapcsolódó adóhatósági vizsgálatok, amelyek első körben is több mint 10 ezer céget érhetnek el. Az e-adózásba nem regisztráltak továbbra is félmillió forintot kockáztatnak.

2006. május 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szerdai sajtóértesülésekkel ellentétben nem tolja el – a törvényi szabályozás miatt nem is teheti – az adóhatóság az elektronikus munkáltatói adatszolgáltatás május 12-i határidejét – mondták a szervezet vezetői. Az első körös kötelezetteknek (a kiemelt és a tízezer legnagyobb adózó, valamint a havi és negyedéves bevallók) így legkésőbb május 12-én az elektronikus ügyfélkapun keresztül kell eljuttatni az államigazgatás, valamint az APEH részére a havi részletezésű munkáltatói adatokat. A könnyebbség azokra az adózókra vonatkozik, akik technikai okból késve vagy hibásan juttatják el a bevallást a hatóságnak – eddig mintegy 15 ezer adózási és informatikai kérdéssel bombázták május elseje óta a Kormányzati Elektronikus Központ (KEK) call centerét –, az ilyen jellegű hibákkal szemben május 31-ig lesz méltányos a hatóság, tovább nem – jelentette ki Juhász István szakmai alelnök. A bevallási határidő lekésése legfeljebb 500 ezer forintig terjedő, a hibás, hiányos vagy valótlan adatközlés érintett munkavállalónként 50–200 ezer forintos mulasztási bírságot vonhat maga után.
Május 6-i állapot szerint 1100 kötelezett adózó tett eleget az adatszolgáltatási kötelezettségnek – mondta Vámosi-Nagy Szabolcs elnökhelyettes. A határidő előtt két nappal az 51 ezer kötelezett cég közül még kétezernek nem volt rendben a regisztrációja, amire a hatóság kétszeres postai megkeresés után telefonon is felhívta az érintettek figyelmét. Ezen adózók ellenőrzése a határidő lejárta után azonnal megkezdődik, és a maximum félmilliós bírságot a körülmények figyelembevételével szabja majd ki a hatóság. A beérkezett adatok ellenőrzése május 17-én kezdődik meg.
Az első körben érintett, mintegy 2,04 millió munkavállaló néhány héten belül ellenőrizheti a KEK-en keresztül, hogy munkáltatója valóban annyi adó- és járulék befizetéséről tájékoztatta a hatóságot, mint amennyiről ő is tud – mondta Futó Iván informatikai elnökhelyettes. (A számlaforgalmi adatokat az év végén csatolja a rendszerhez a hatóság.) Az APEH vezetői szerint középtávon egyre gyakoribb lesz az, hogy az adó- és járulékkötelezettség elmulasztására az alkalmazott hívja fel majd a hatóság figyelmét. Vámosi-Nagy szerint eddig is volt erre példa, bár kevés. Baja Ferenc, a KEK vezetője szerint a cél hosszú távon az, hogy az állampolgárok a bevallott és a befizetett közterhek mellett a juttatások elszámolásáról is tájékozódhassanak az ügyfélkapun keresztül – például mely egészségügyi szolgáltatónál, milyen ellátás után vont le pénzt az egészségbiztosító –, vagyis tisztában legyenek avval, hogy a befizetett adóforintokért mit szolgáltat számukra az állam.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet