BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még várni kell az érettségi végleges számlájára

Az érettségi főszezonjának első napja simán lezajlott tegnap; a tavalyi tétellopási botrányok miatt most szigorúbb feltételekkel választottak nyomdát és szállítót. Az oktatási és a belügyi tárca összesen 2,5 milliárd forintot fordít idén a matúrára.

2006. május 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi emlékezetes tételbotrányokhoz képest elenyésző hibák akadtak csak eddig a tegnap óta teljes gőzzel zajló érettségiidőszakban (bár az igazán rázós a mai nap lesz, a matematikáé). Az 1234 helyszín közül néhányon késve kezdték meg a munkát – tájékoztatott az Oktatási Minisztérium (OM) –, előfordult csomagolási hiba, az ellenőrzés elmulasztása, volt jegyzői tévedés, két helyre pedig a szükségesnél kevesebb tétel érkezett. Ezek a hibák gyorsan orvosolhatók voltak, mindenesetre az OM fokozott figyelemre kérte fel az intézmények vezetőit. A minisztérium honlapján figyelmeztetett arra is, hogy egyes fájlcserélőkön 2006-os közép- és emelt szintű matematika-tételsort hirdetnek – ezek azonban a tavalyi mintafeladatsorok.
Tisztán az idei érettségire a költségvetési törvény szerint 1,569 milliárd forintot költ az oktatási és a belügyi tárca, ám ezenfelül a pedagógusok továbbképzésére szánt 1,83 milliárdos keretből is jut az érettségi vizsgáztatással kapcsolatos felkészülés támogatására. Az OM közlése szerint az érettségire összesen 2,5 milliárd forint megy el, amelyen fele-fele arányban osztoznak a Belügyminisztériummal. Az OM az érettségi lezárásáig nem kívánt részletekbe bocsátkozni a matúra költségvetéséről. Az emelt szintű érettségi lebonyolítására a költségvetésben 291,0 millió forintot különítettek el, ennek meghatározó részét a személyi juttatások és az ehhez kapcsolódó közterhek (237,6 millió forint) teszik ki. A 46 ezer emelt szintű tételsor legyártásával, szállításával és raktározásával, valamint egyéb dologi kiadásokkal kapcsolatban 53,4 millió forint megy el. A Belügyminisztérium az érettségiztető középiskolákat fenntartó önkormányzatok között 1,278 milliárd forint támogatást oszt szét, amiből az intézmények nagyrészt a vizsgáztatás személyi költségeit fedezik. Utóbbiakat két éve a mindenkori minimálbér alapján határozzák meg; a vizsgaelnök diákonként 1875 forintot kap, a középszintű érettségi javításáért dolgozatonként 1250, az emelt szintűért 1875 forint jár.
Idén csaknem ezer középiskolában több mint 120 ezer diák érettségizik; a tavalyi tétellopásos botrány miatt a tárca speciális védelmi intézkedéseket vezetett be a vizsgatételek kiszivárgásának megakadályozására. Bár a részletes költségvetés még nem ismert, vélhetően növelte a kiadásokat, hogy a nyomtatásra és a szállításra szóló közbeszerzési eljárást az új biztonsági rendnek megfelelően írták ki. A nyertes nyomdai konzorciumnak be kellett tartani a szolgálati titok kezelésére vonatkozó előírásokat, amit az OKÉV ellenőrzött. A feladatlapokat a pénzszállításnál használatos biztonsági tasakokba csomagolták, a széthordásnál pedig a gépjárművezető mellé egy-egy kísérő személy is ült. Az iskolák csak az aznapi vizsgaanyagot tárolják, azt is minimális ideig, 30-40 percig.
Ami az iskolákra jutó kiadásokat illeti, például a Szent István Közgazdasági Szakközépiskolában idén közel 4 millió forintot költenek a 150 végzős diák érettségiztetésére – közölte lapunkkal Hegedűs Sándor. Az igazgató szerint az új rendszer – a megnövekedett adminisztrációs terhet leszámítva – jól működik, de problémát jelent, hogy a matúra költségeit az iskolának kell megelőlegeznie és a fővárosi közgyűlés döntése után csak az év vége felé jut a pénzhez.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet