Bár az új Országgyűlés alakuló ülését megelőző egyeztetésen valamennyi parlamenti párt a működési kiadások csökkentése mellett érvelt, az új ciklusban a törvényhozás munkája érdemben nem kerül majd kevesebbe, mint 2002 és 2006 között. Ennek legfőbb oka, hogy a korábbi négy helyett minden valószínűség szerint öt frakció kezdi meg munkáját a T. Házban május 16-án, miután a Fidesszel közös listán induló KDNP az önálló frakcióalakítás mellett döntött.
Az egyik legkönnyebben megállapítható pluszköltséget a pártalapítványok kötelező finanszírozása jelenti. A „pártok működését segítő tudományos, ismeretterjesztő, kutatási, oktatási tevékenységet végző alapítványokról” valamint a „pártok működéséről és gazdálkodásáról” szóló 2003-as törvények szerint a pártalapítványok az éves képviselői alapdíj 25-szörösére jogosultak. Ez a KDNP esetében 220,8 ezer forintos alapdíjjal számolva 66,24 millió forintot jelentene (ennek ugyanakkor 2006-ban csak az időarányos részét, azaz nagyjából felét kapják meg). Kiegészítő támogatásként – a mandátumok arányában 23 fős frakcióval számolva – a 85 százalékos térítéssel további 51,8 millió forint jár a kereszténydemokraták alapítványának. Az alapítvány így idén fél évre mintegy 59 millió forintból gazdálkodhat, amely hajszálra megfelel az MDF-féle Antall József Alapítvány költségvetési törvényben rögzített dotációjának.
A KDNP frakciója – hasonlóan az SZDSZ és az MDF 25 főnél kisebb képviselőcsoportjához – két ágról kap támogatást működési költségeihez. Egyrészt van egy havi 5,52 millió forintos alapfinanszírozás, amelyet ellenzéki párt esetében képviselőnként az alapdíj 60 százalékának megfelelő összeggel egészítenek ki. Ez utóbbi a KDNP esetében éves szinten 36,6 millió forintot tesz ki, a frakció az Országgyűlés hivatali szervezetének költségvetéséből így megközelítően 103 millió forintot kaphat.
Miközben a bizottsági és alelnöki juttatásokon elérhető spórolás kompenzálhatja valamelyest az új frakció okozta kiadásnövekedést, ennek hatását csökkentik az új frakciónak járó bizottsági stallumok és a frakcióvezetőnek, illetve általános helyettesének járó díjazás. Ha valóban sikerülne a jelenlegi 4 alelnök számát csökkenteni, akkor az személyenként a miniszteri juttatással (nagyjából havi 1,2 millió forinttal) valamint egy képviselő alapdíjának 180 százalékával csökkentené a kiadásokat. Ezzel szemben egy új frakció két fizetett vezetője nagyjából két újabb képviselőnyi alapdíjjal dobja meg a parlament költségvetését.
