A beutaztató turizmus szereplői eltérően ítélik meg a magyarországi idegenforgalom szempontjából a németországi foci-vb hatásait. A németek Magyarországon vezető helyen állnak a beutazó idegenforgalomban, így egyáltalán nem mindegy, hogy otthon maradnak-e a mérkőzések miatt, avagy éppen ellenkezőleg, a várhatóan rájuk zúduló szurkolóseregek miatt „elmenekülnek”. A Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke, Molnár Gabriella lapunknak elmondta, hogy nem túl jók a kilátások az idei nyárra, de ennek a legkevésbé sem a labdarúgó-világbajnokság az oka – erre való hivatkozással egyetlen szervezett utat sem mondtak le. Sokkal inkább a német gazdaság mérsékelt teljesítménye miatt várható kevesebb német turista. (Az IFO-index ugyan csúcsokat dönget, de ez vállalati kilátásokat jelez, ami a lakosságnál később jelentkezhet.)
Nem tart komoly visszaeséstől Galla Gábor, a Magyar Turizmus Rt. (MT) vezérigazgatója sem, részben azért, mert a vb időszaka nem a klasszikus német beutazók főszezonja, az ugyanis – tartománytól függően – július közepétől augusztus végéig tart. Másrészt a szállodaszövetség, az üdülési alapítvány az MT Rt.-vel közösen június 1. és 30. között belföldi akciót indít, amelynek keretében az üdülési csekket dupla áron számítják be – az akció időzítése nem véletlen.
A Hunguestnél enyhe visszaesést várnak a júniusi forgalomban, szerintük ahogy közeleg a végéhez a vb, úgy vágnak neki az utazásoknak a németek – főként ha a hazai csapat a vártnál korábban búcsúzik a tornától. Pontos arányok természetesen még nem ismertek, mivel nem tudják, hogy a németországi partnereik által blokkolt szobák közül mennyit értékesítettek végül. A Hunguest mindenesetre erre az időszakra más piacokon erősít és számít a belföldi forgalom felfutására – ebből a szempontból kedvező, hogy nagyjából ekkor kezdődik a magyarországi iskolai szünet is.
A magyarországi szállodák egyébként is „készültek” a világbajnokságra, mindent megtettek azért, hogy a hotelekben is zavartalanul élvezhessék az erre igényt tartó turisták a mérkőzéseket – ezt alátámasztotta Szabó József, a Hunguest értékesítési igazgatója is; nagyképernyős kivetítőket szereltek fel, s a kiszolgálást némiképp ehhez igazították.
