BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Négynapos leállással indul az e-adózás új szervere

2006. április 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Már elérhetők az APEH honlapján a májusban induló elektronikus munkáltatói adatszolgáltatáshoz szükséges nyomtatványok végleges változatai. Az új nyomtatvány mind az eddig megszokott text, mind az új XLMS formátumban elérhető – mondta a tegnapi sajtótájékoztatón Futó Iván, a szervezet informatikai alelnöke. A szakértő hozzátette, hogy az eddig szokásos text formátumot csak a száz főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégeknek ajánlja, mivel a szükséges 26-féle adatcsoportot figyelembe véve nagyobb munkavállalói létszám esetében kezelhetetlen nagyságú adathalmaz képződne. Hosszú távon így mindenképpen az XLMS formátum használatára kell felkészülni, legalábbis a hatóság ezt preferálja.
Az új technológiai megoldásnak – ami magában foglalja az eddig decentralizált bevallásfogadó és -feldolgozó rendszer átalakítását is – az eddigi több hónapról egy-két hétre csökken a hatóság számára rendelkezésre álló idő a beérkezett adatok feldolgozásához. Ez már csak a tb-nyilvántartáshoz majdan tapadó ellenőrzési tevékenység miatt is lényeges, hiszen ennek körében a frissen közölt adatoknak megfelelő gyakorlatot keresnek majd a revizorok az e-bevallók telephelyein. A négynapos kihagyás után május 2-án induló rendszerben az adózók már nem az APEH portáljára küldik el a bevallásokat, hanem a kormányzati ügyfélkapun keresztül egy, a kormányzati szervek és az adott állampolgár közti kommunikációt szolgáló postafiókba, ahonnan az APEH majd lehívja, illetve kicsomagolja azt. A bevallás feladásának dátuma itt a kormányzati ügyfélkaputól az elküldést követően érkező nyugtában szereplő időpont lesz. Az adóhatóság külön nyugtát küld majd az adózónak, illetve képviselőjének, s ha többes aláírás szükséges, a hatóság értesíti ki a többi aláírót, hogy bizonyos időpontig tegyenek eleget e kötelezettségüknek.
A jövő héttől élő rendszerbe eddig 96 ezer vállalkozás jelentkezett be az APEH-hez érkezett regisztrációs adatlapok szerint, őket 33 ezer magánszemély képviseli. Április 30-áig a tízezer legnagyobb adózónak, a kiemelt adózóknak, valamint a havi és negyedéves bevallóknak (kivéve az áfa adónemet) kell regisztráltatniuk magukat az okmányirodákban, valamint e-adózási képviselőjüknek május első hetében kell elküldenie a megbízási nyomtatványt az APEH részére. Az 51 ezer kötelezett cégből jelenleg 18 ezret nem látnak az APEH rendszerében, nekik tehát még nincs a jogszabályoknak megfelelő adójogi képviselőjük (könyvelőjük) az APEH előtt az e-adózásban. A 96 ezer bejelentkezett cégnek tehát nagy része úgynevezett önkéntes, akiknek csak május után, 2007. január 1-jéig kellene regisztrálniuk az e-adózásban. Rájuk – hasonlóan a kötelezettekre – az vonatkozik, hogy a regisztrációt követően nem csak a munkáltatói terheket, hanem minden adónemet illetően az elektronikus bevallást kell választani.
A most induló rendszerben egyelőre csak a bevallási adatok lesznek naprakészen és személyre lebontva nyomon követhetők, a pénzforgalmi adatokat – vagyis a befizetett összegeket – csak jövő évben társítja ehhez a hatóság – mondta Futó.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet