BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Húsz éve volt egy hajnali robbanás

2006. április 25. kedd, 17:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Fűtsünk inkább a Nappal!

Húsz évnek kellett eltelnie a csernobili atomkatasztrófa óta ahhoz, hogy az uniós országokban oldódjon az atomenergia tabu jellege. Persze ehhez nem kis mértékben járultak hozzá a magas olajárak is. Az új uniós költségvetésben mindenesetre megháromszorozták a nukleáris projektek közösségi támogatását. Franciaországban 2012-ben kezdheti meg a termelést egy új reaktor, a németek meg valahogy szeretnének kimászni az előző kabinet atomerőműveket megszüntető ígérete alól. A legforradalmibb változás viszont a negyedik generációs erőművek megjelenésétől várható. Az évszázad egyik legkomolyabb vállalkozása, a kísérleti fúziós szupererőmű a tervek szerint májusban kaphat zöld utat, ha Brüsszelben a kutatásban részt vevő országok, az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kína, Japán, Oroszország, Dél-Korea és India képviselői aláírják a beruházást elindító nemzetközi egyezményt. Az új reaktortípusok főként abban különböznek a jelenleg üzemelő társaiktól, hogy lényegesen magasabb, 800–1000 Celsius-fokos hűtőközeg-hőmérsékletet alkalmaznának. A „napenergia” megszelídítését azonban sokan csak a század végére valószínűsítik.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet