BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lecserélődik a képviselők egyharmada

2006. április 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár tizenegy képviselői hely még nem dőlt el, az Országos Választási Iroda (OVI) mandátumbecslése alapján megállapítható, hogy a jelentős részben kicserélődő személyi állományú Országgyűlés kezdi meg a négyéves ciklust.
Az MSZP-frakcióban a legnagyobb újdonságot talán az jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a pártja listavezetőjeként immár képviselő lett, akárcsak kabinetfőnöke, Szilvásy György. Nem lesz ugyanakkor a képviselőcsoport tagja Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármestere, a 2002-es választásokkal politikusi karrierbe kezdett Vári Gyula pilóta és Doszpot Péter nyomozó sem. A frakcióban várhatóan 136-an megőrzik helyüket, 42-en távoznak, míg 54 új képviselő lesz. Önkéntesen vagy kényszerűségből kiszáll a parlamenti politizálásból jó néhány nagy név: Németh Imre volt agrárminiszter, Pásztóhy András, Teleki László és Nagy Sándor politikai államtitkárok, akik közül az utóbbi frakcióvezető is volt.
A Fidesz a parlamenti ciklust 168 képviselős frakcióval zárta, közülük az új ciklusban 64-en valószínűleg el kell, hogy búcsúzzanak a parlamenti széktől, és az ezzel járó kiváltságoktól. Van köztük olyan politikus, például Tölgyessy Péter, aki már a két forduló előtt tudhatta, hogy nem lesz belőle képviselő, mivel sem országos, sem területi listára nem került fel, és egyéniben sem indult. Másoknak az egyéni választókerület lett volna az egyetlen esélyük, de elvesztették a harcot egy MSZP-s jelölttel szemben, ahogy az a környezetvédelmi ügyekben aktív Illés Zoltánnal vagy a pitonszeretetéről ismert Kosztolányi Dénessel történt. A következő négy évben a Fidesz-frakció nélkülözni lesz kénytelen néhány ismertebb szakpolitikust, mint Frajna Imrét vagy Balsay Istvánt, a frakcióigazgató Juhos Katalint, és egy volt tárcavezető, az Orbán-kormány egyik kultuszminisztere, Rockenbauer Zoltán is búcsút vett az első vonalbeli politikától. Egy volt miniszter tehát távozik, ugyanakkor több másik érkezik: a várhatóan 164 képviselőből álló frakció tagja lett Matolcsy György, Pálinkás József és Mikola István, akárcsak Orbán Viktor pártelnök kabinetfőnöke, Navracsics Tibor. Arányaiban az SZDSZ-nél is hasonló változás ment végbe, ugyanis az előző ciklus 20 fős frakciója után ismét 20 emberből álló képviselőcsoportnak hat új tagja van. Távozik a ciklus közben a T. Házba került Mézes Éva és Jüttner Csaba, és három olyan képviselő is, aki már az 1990-ben megválasztott Országgyűlésnek is tagja volt (Kóródi Mária, Szalay Gábor és Wekler Ferenc). Két képviselőnek sajátos a státusa: Mécs Imre az új ciklusban már nem az SZDSZ, hanem az MSZP soraiban foglal majd helyet, és ahogy korábban már háromszor, úgy ismét bejutott Demszky Gábor budapesti főpolgármester, de könnyen lehet, hogy ha ősszel újra bizalmat kap a város vezetésére, megint lemond a mandátumáról.
Az MDF-nél a stabilitást Dávid Ibolya és öt híve jelenti, a Fidesszel békülékenyebb szárnyról kiesett már Sisák Imre, és Gémesi György is csak egy számára rendkívül kedvező szavazateloszlás esetén nyerhet már egyéni mandátumot. Nem került fel bejutó listás helyre a Fideszből átjött Gyimesi József, nem úgy a rendszerváltás utáni második miniszterelnök Boross Péter és Katona Kálmán, az Orbán-kormány közlekedési minisztere.

Sebők Miklós
Sebők Miklós
Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet