BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyugdíjemelés volt, a hűségjutalom elmaradt

2006. április 23. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2002-es választások idején a szocialisták „jóléti rendszerváltás programjában” szerepelt, hogy a nyugdíjasok visszakapják azt az 52 milliárd forintot, amelyet az Orbán-kormány vett el. Összességében a 13. havi nyugdíj fokozatos megemelésével ez megvalósult, mint ahogy az az ígéret is, hogy 50 százalékkal emelkednek az özvegyi nyugdíjak. A Gyurcsány-kormány később egy öt évre szóló, nyolc lépésből álló programot dolgozott ki a nyugdíjasok helyzetének javítására, ennek alapján 2010 végéig további 130 milliárd forint kerül majd be a rendszerbe.
Nem sikerült ilyen jól a családokat érintő juttatásról szóló ígéretek betartása. Bár a családi pótlékot átlagosan 20 százalékkal megemelték – egyes esetekben többel is –, jelentősen átalakult a családi adókedvezmény, amelyet az egy-, illetve kétgyermekes családok nem vehetnek igénybe. (A választási programban nem szerepelt e kedvezmény eltörlése, hanem emelt összegű családi pótlékot ígértek azoknak, akik nem tudnak élni vele.) Nem állították vissza a Bokros-csomag idején megszüntetett várandósági pótlékot és nem emelték fel az anyasági támogatást – lett viszont babakötvény. A gyest alapesetben továbbra is a gyermek hároméves koráig lehet igénybe venni, igaz, hogy az anya emellett már a gyermek egyéves kora után szabadon dolgozhat. A beígért ingyen tankönyv, illetve étkeztetés a rászorulók esetében valósult meg.
Ami az egészségügyet illeti: ígéret ugyan nem volt rá, de elviekben még az idén bevezetik a valódi biztosítás alapú finanszírozási rendszert és volt némi racionalizálás a finanszírozás területén. Elmaradt azonban az ápolóknak beígért hűségjutalom, a gyógyszerkassza pedig továbbra is lyukas – noha a gyógyszerek termelői ára nem emelkedett jelentősen –, bár a szakemberek szerint idén talán lassabban nő a hiány. Nem lett több háziorvosi praxis – és az ezt segítő praxisalapról is csak hat éve folyik a vita – és továbbra sincs pénzük az intézmények tulajdonosainak az évi több száz milliós invesztícióra, illetve eszközpótlásra, ugyanis a finanszírozási rendszer nem tartalmazza az amortizációt – igaz, ezt nem is ígérte senki.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet