A 2006-os választások utáni parlamentbe aspirálók már a megmérettetés vállalásakor tudhatták: idén nem sokat fognak nyaralni, hiszen egyrészt a kötelező körös teendők, másrészt az egy-egy párt programjához kapcsolódó törvénytervezetek elegendő nyári munkát adnak. A kormányalakítási procedúra miatt az átlagosnál kevesebb idő jut a jövő évi büdzsé előkészítésére, miközben az előterjesztésnek rendes határidőre, a szeptemberi határnapon az Országgyűlés, azt megelőzően egy hónappal az Állami Számvevőszék asztalára kell kerülnie. Ettől elválaszthatatlan és legalább ennyire sürgető feladat a konvergenciaprogram átdolgozása: az eurócsatlakozáshoz szükséges lépések ütemezését taglaló programot – a januárban adott legújabb határidő szerint – szeptember elsejéig várja Brüsszel. Mindezzel és a piaci várakozásokkal szoros összefüggésben a nagy ellátó rendszerek és az államigazgatás reformjának legalább körvonalait záros határidőn belül nyilvánosságra kell hozni, párhuzamosan az államháztartási hiány következő évekre vonatkozó lefutásával.
A MSZP már jó előre nyilvánosságra hozta: fentről kezdené az államigazgatás reformját, ami a minisztériumok számának kismértékű szűkítését és a felső vezető réteg megnyirbálását jelenti. A Fidesz a reformkoncepciók és a konvergenciaprogram mellé szükségesnek tartott egy pótköltségvetést, még 2006 második felére. Az SZDSZ az egészségügyet és az államigazgatást illetően kész koncepcióval bírt már a választások előtt: az előbbit a magántőke, és a többpilléres biztosítási modell bevezetésére, utóbbit pedig a Sárközy-féle reformjavaslatra alapozzák.
Ezek mellett apróságnak tűnik, de még augusztus előtt törvényi formába kell önteni az áfaátsorolásokat és el kell készíteni az iparűzési adót kiváltó helyi finanszírozás koncepcióját is.
