Az Agrárgazdasági Kutató Intézet piaci információs osztályának piaci jelentése szerint a hazai sertéshús iránt folyamatos volt a kereslet az elmúlt három évben, Magyarország pedig a legfontosabb exportpiacokat az EU-csatlakozást követően, tehát az exporttámogatások megszűnése után is meg tudta tartani. Ilyen helyzetben villámcsapásként hat, hogy egyesek már megint csődhullámot emlegetnek a húsiparban. A radikálisan pesszimista állásponttal a lapunk által megkérdezett szakértők nem értenek egyet.
Magyarországon kevesebb a sertés, mint korábban, ezért drágább is – hívja fel a figyelmet Jankó Ferenc. A Magyar Húsiparosok Szövetsége (Hússzövetség) elnöke szerint a Carnex-csoporthoz tartozó Borsi Hús és a Falcotrade csődje figyelmeztető jel arról, hogy a húsiparnak nagyon kis profitja maradt. Sertéshúst jó áron eladni egyszerűen lehetetlen, a feldolgozók pedig rosszabb helyzetben vannak, mint a termelők. Eközben a hazai termelők elégedettek lehetnek az árakkal, amelyek már magasabbak az importáraknál, bár idén január-februárban a vágóertés termelői ára 2,2 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál (NAPI Gazdaság, 2006. február 8., 15. oldal, március 21., 16. oldal). Mindezek ellenére a szakember nem tart húsipari csődhullámtól. Véleménye szerint a kisebb vállalkozások közül higiéniai vagy egyéb okok miatt bezárhatnak néhányat, de olyan csődök, mint korábban a Zalahús vagy most a fent említett két esetében, remélhetőleg nem lesznek.
Nincs rendkívüli körülmény, ami indokolná az összeomlást, a Carnex-csoport ügye a cégcsoport sajátsága, nem a piaci viszonyok következménye – véli Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletág-igazgatója, aki szerint a legális húspiaci szereplők forgalmát inkább fellendítheti, ha „tendenciózus” lesz az illegális termékek kiszűrése. További kedvező hatás, hogy Oroszország feloldotta az embargót a lengyel sertés-, és baromfihúsra vonatkozóan, így a magyar húspiacon – amelyre a korlátozás miatt eddig olcsón áramlott be a lengyel áru – nem lesz akkora a külföldi nyomás.
A több húsipari cégnél elmaradt béremelés miatt április 24-től sztrájkot hirdető Húsipari Dolgozók Szakszervezete (HDSZ) akciója kapcsán Jankó úgy véli: a bér is kiadás, a cégeknél esetleg így is próbálják növelni a hatékonyságot, ám a bérekről a tulajdonosnak és a dolgozóknak kell megállapodniuk.
